تسنیم/ جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی موسوم به "پالرمو"که صبح دیروز (شنبه 27 بهمن) برگزار شد.

جلسه دیروز ، سومین نشست اعضای مجمع برای بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو بود که این بار نیز به دلیل کمبود وقت، به برخی اعضا که از قبل برای اظهارنظرات درباره این لایحه ثبت نام کرده بودند، فرصت ایراد سخنرانی نرسید و به همین جهت تصمیم نهایی درباره پیوستن ایران به پالرمو به جلسه آینده موکول شد.
در جریان این جلسه آیت‌الله آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم دقت در بررسی کنوانسیون پالرمو گفت: در بررسی پالرمو باید به موضوع عزت مردم و عزت کشور هم توجه داشته باشیم. انسان احساس می‌کند که اروپایی‌ها با وجود این تعویق و تعلیقی که در جریان اینستکس در انجام کارهایشان داشته‌اند، نشان دادند چیزی که طلب می‌کنند فراتر از این حرف‌ها است.
رئیس مجمع تشخیص ادامه داد: ما باید به این مطلب توجه داشته باشیم که در تایید و تصویب پالرمو اگر نظری بدهیم آیا واقعا آن چیزی است که اروپایی‌ها از ما خواسته‌اند یا امر فراتری همچون FATF را از ما توقع دارند؟ و جمهوری اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت، مجلس و نهادهای دیگر آیا واقعا مصلحت است که با این طلب های قلدرمابانه کشورهای غربی همراهی کنند؟
آیت‌الله محمدی عراقی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره فضای جلسه امروز مجمع که بدون حضور روحانی و لاریجانی برگزاری شده،گفت، نشست سه ساعته اعضای مجمع، تحت تاثیر اقدامات اخیر اتحادیه اروپا قرار داشته و به نسبت جلسات گذشته، دیدگاه‌های مخالفان کنوانسیون پالرمو تقویت شده بود.
مصطفی میرسلیم دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در روایتی دیگر از جلسه امروز مجمع گفته، هر دو طیف مخالف و موافق، استدلال‌های خود درباره لزوم تصویب یا عدم تصویب لایحه را مطرح کردند ولی تا زمانی که نتیجه رای‌گیری درباره این لایحه مشخص نشود، نمی‌توان به صراحت درباره فضای حاکم بر جلسات نظر داد.
احمد توکلی نیز در گفت‌وگوی دیگر با خبرنگار سیاسی تسنیم، گفت به علت اینکه کسانی که برای اظهار نظر درباره پالرمو ثبت نام کرده بودند تعدادشان زیاد بود و در این جلسه سه ساعته تنها به 12 نفر از 21 نفر فرصت اظهارنظر رسید و به همین دلیل بررسی نهایی به جلسه بعدی که به احتمال زیاد دو هفته دیگر برگزار می‌شود، موکول شده است.
حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس که از موافقان تصویب پالرمو در مجمع به شمار می‌آید، درباره جلسه امروز مجلس به روزنامه ایران گفته است: امروز اگر این لایحه در مجمع به رای گذاشته می‌شد قطعا رای نمی‌آورد و اعضا آن را رد می‌کردند، چرا که آراء منفی به این لایحه در جلسه امروز نسبت به جلسه قبل حتی بیشتر هم شده بود.
به گفته فلاحت پیشه تعلل کشورهای اروپایی در عملیاتی شدن سازوکار SPV و همچنین کم اثر بودن اقدامات اروپایی و خصوصا بسته پیشنهادی آنها موجب افزایش ابهامات در خصوص این تصویب لایحه الحاق به پالرمو شده است.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه گفته است " امروز اگر لایحه پالرمو در مجمع به رای گذاشته می‌شد قطعا رای نمی‌آورد."
رئیس کمیسیون امنیت ملی همچنین خاطرنشان کرده است: ابهام مهم دیگری که قبلا در جلسات مطرح نبود و امروز به شکل جدی طرح شد این مساله بود که وقتی دولت نمی‌تواند ضمانت دهد که با پذیرش شروط FATF اوضاع بهتر خواهد شد، ضرورتی برای پذیرش کنوانسیون‌های پالرمو و CFT وجود ندارد.
آیت‌الله مجتهدی شبستری نیز ضمن رد شایعات برخی رسانه‌ها که وی را به‌عنوان موافق تصویب پالرمو معرفی کرده بودند، گفت: بنده از ابتدا مخالف پالرمو بوده و هستم و به هیچ عنوان موافق پالرمو نبوده‌ام و حتی در جلسه امروز به عنوان مخالف پالرمو صحبت کردم.
همچنین یکی از اعضای مجمع به تسنیم خبر داد «سیدمحمد صدر» و «مجید انصاری» تنها اشخاصی بودند که در جلسه امروز به عنوان موافقان تصویب پالرمو در صحن مجمع سخنرانی کردند.
گفتنی است در جلسه امروز حسن روحانی، رئیس جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس، ابراهیم امینی، علی‌اکبر ناطق نوری، غلامرضا آقازاده، محمود احمدی‌نژاد، مرتضی نبوی از اعضای حقیقی مجمع و آیات مومن، یزدی، شب زنده‌دار و مدرسی یزدی از فقهای شورای نگهبان در جلسه امروز حضور نداشتند.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد به نمایندگی از دولت، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان و حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در جلسه امروز حضور داشتند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی