آخرین خبر/ امروز وزیر صمت در سفر استانی به قم به دیدار مراجع تقلید رفت. در این دیدارها که عموما حول مباحث اقتصادی می گشت دو نکته اصلی یعنی اوضاع معیشتی مردم و همت برای راه اندازی و شکوفایی تولید در کشور مد نظر همه مراجع بود.

به گزارش مشرق، آیت‌الله مکارم شیرازی صبح امروز در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به اهمیت حمایت از تولید داخل اظهار داشت: صرف تأسف خوردن از این که بخشی از واحدهای تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل شده اند کافی نیست، باید راه حل پیدا کرد و پای درد و دل صاحبان تولید نشست، وزارت صمت باید گروه و کمیته ای برای بررسی این مشکل تشکیل دهد. وجود تولید سبب رونق، شکوفایی و حل مشکلات می‌شود و اگر مشکلی برای تولید به‌وجود آید بیکاری و وابستگی به‌وجود می‌آید.
وی با بیان اینکه کشورهای پیشرفته جهان به‌سبب توجه به تولید به شکوفایی رسیده‌اند، تصریح کرد: متأسفانه تولید در کشور دچار مشکل بوده و دولت و مسئولان باید این بخش را دریابند.
مرجع تقلید شیعیان یکی از مشکلات تولید کشور را سیستم بانکی برشمرد و افزود: فشار اقتصادی در برخی موارد سبب آن شده که بخش‌های تولیدی گاهی اوقات برای پرداخت اقساط تسهیلات مجبور به فروش بنگاه‌های اقتصادی شوند که باید سازوکاری در نظر گرفته شود که بانک‌ها به این راحتی نتوانند واحدهای تولیدی را تحت‌فشار قرار دهند.
وی با تأکید بر اینکه فشارهای ناموزون اداره کار و تعاون اجتماعی بر مشکلات تولید در کشور افزوده است، یادآور شد: اداره کار باید بداند حمایت از کارفرما حمایت از کارگر نیز است و اگر از کارفرما حمایت نشود کارگر دچار مشکل خواهد شد.
استاد برجسته حوزه علمیه یکی دیگر از مشکلات بخش تولید را مالیات‌های زیاد دانست و خاطرنشان کرد: برخی مواقع به‌سبب مسائل و مشکلات مالیاتی کارخانه‌دار مجبور به قید زدن از کارخانه و واحد تولیدی خود می‌شود و برای تأمین مالیات آن را بفروشد.

آیت الله علوی گرگانی با بیان اینکه مسئولان باید صدای ناله مردم را بشنوند و با برنامه های خود، مشکلاتشان را برطرف کنند، ادامه داد: مسئولیت تمام شدنی است و باید مدیران با تلاش شبانه روزی آثار و برکاتی از خود به جای بگذارند تا مردم از آنها به نیکی یاد کنند.
استفاده از ظرفیت های کارشناسی موجود در کشور برای بی اثر گذار کردن تحریم ها را ضروری دانست و گفت: تولید نیازمند برنامه ریزی صحیح است که در این مسیر باید از افراد کارشناس و کاردان استفاده کرد.
ایشان افزودند: با بیان اینکه کار در وزارتخانه صمت به دلیل مرکزیت اجتماع مادی کشور، دشوار است، افزود: وزارت صنایع و معادن کشور دارای اهمیت بسیاری است که در شرایط تحریم کنونی اهمیت اداره صحیح و با برنامه بسیار بیش از گذشته است.
آیت الله علوی گرگانی، با بیان اینکه ابرقدرت ها تمام تلاش خود را برای ضربه به کشور به کار گرفته اند، افزود: دشمنان ایران اسلامی و به ویژه آمریکا هر چه در توان داشته علیه ملت ایران به کار بسته است و باید در برابر آنها سیاست گذاری و مدیریت صحیح را در صدر اولویت های خود قرار داد.
وی با تاکید بر فعال سازی واحدهای راکد صنعتی موجود در کشور گفت: تعطیلی واحدهای صنعتی، موجب مشکل برای خانواده های کارگران و فعالان این واحدهای تولیدی می شود که باید فعال سازی این واحدهای تعطیل در اولویت های وزارت باشد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید