آرمان امروز/ پس از سفر رئیس‌جمهوری سوریه به تهران و دیدارش با مقامات ایران، حاشیه‌های بسیاری به وجود آمد.

روزنامه آرمان امروز نوشت: ساعاتی از سفر بشاراسد به تهران نگذشته بود که خبرها حاکی از استعفای وزیر امور خارجه کشور بود، ابتدا این خبر برای همگان شوک عظیمی را به دنبال داشت چرا که وزیر امور خارجه در سخت‌ترین شرایطی که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، دست به این حرکت زد.
زمانی از این استعفا نگذشت که برخی از رسانه‌ها علت این استعفا را به جهت اختلافات میان محمدجواد ظریف و محمود واعظی اعلام کردند.
پیش از این موضوع برخی شایعات به دخالت دفتر ریاست‌جمهوری در اقدامات و سازوکارهای وزارت امور خارجه معطوف شده بود. نزدیک به یک ماه است که از زمان استعفای دکتر ظریف می‌گذرد، اما همچنان برخی بر وجود اختلاف این دو دامن زده تا سوژه‌ای برای رسانه خود داشته باشند.
چندی پیش دکتر ظریف ادعای اختلاف میان او و واعظی را تکذیب کرد و اظهار داشت: من با آقای دکتر واعظی دوستی 40 ساله خانوادگی از زمان فعالیت در انجمن اسلامی و پس از آن در وزارت خارجه و مرکز تحقیقات دارم.
وزیر خارجه با بی‌اساس خواندن شایعات در این باره گفت: بر خلاف برخی شایعات، گمانه‌زنی‌ها و نقل قول‌های بی‌اساس، ما نه تنها هیچ مشکلی با هم نداریم، بلکه ایشان مثل برادر به من نزدیک است.

ورود بشار اسد
این شایعات همچنان ادامه دارد، چرا که برخی رسانه‌ها هنوز بر این موضوع تمرکز کرده‌اند. محمود واعظی پس از پایان آخرین جلسه هیأت دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر حاشیه‌های استعفای وزیر امورخارجه و ارتباط آن با سفر رئیس‌جمهور سوریه به ایران گفت: درباره اصل استعفا همه صحبت کرده‌اند اما آنچه که درباره عدم حضور آقای ظریف در جلسه دیدار رؤسای جمهور مطرح شده باید بگویم که اگر دوستان ما بتوانند شرایطی که امروز در سوریه وجود دارد را خوب تجسم کنند و مسیری که رئیس‌جمهور سوریه برای آمدن به ایران طی کرده را بشناسند و بدانند که فضا دست چه کسی است، مقداری قضاوت کردن برایشان راحت‌تر می‌شود.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: به دلیل مسائل امنیتی تصمیم‌گیری در خصوص سفر بشار اسد به تهران لحظه‌ای صورت گرفت. چرا که نه قرار بر آن بود که در داخل سوریه کسی متوجه شود و در داخل ایران نیز دو سه نفر بیشتر مطلع نبودند. او افزود: در نهاد ریاست‌جمهوری نیز هیچ‌کس از این موضوع مطلع نبود و این حرفی که زده می‌شود مبنی بر اینکه دفتر رئیس‌جمهور باید به آقای ظریف اطلاع می‌داد باید بگویم که خود دفتر نیز از موضوع اطلاع نداشت.
بنده نیز همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد محوطه ریاست جمهوری شد متوجه شدم که مهمان ما چه کسی است. واعظی گفت: دلیل آنکه من تا کنون در این رابطه صحبت نکرده‌ام آن است که نمی‌خواستم به هیچ وجه وارد فضایی شوم که در آن به دنبال مقصر بگردیم. او ادامه داد: حضور آقای ظریف در دولت آنقدر برای من اهمیت دارد که اینکه گفته شود خطایی در دفتر رئیس‌جمهوری یا نهاد ریاست جمهوری شده است ارزش کمتری برای من دارد. بر همین فکر می‌کنم که در این قصه در نهاد ریاست جمهوری هیچ‌کس نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است.

مردم همه کاره هستند
واعظی همچنین در واکنش به اظهارات اخیر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همانطور که بارها مقام معظم رهبری فرمودند و قانون اساسی تاکید کرده در کشور ما قدرت بر اساس نظر و رأی مردم است و حافظ تداوم این نظام هم همین مردم هستند.
بزرگترین سرمایه ما مردم است و هر کسی بخواهد غیر از این صحبت کند به نظر من بیراهه رفته است. او ادامه داد: شنیده‌ام که یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت گفته‌اند مردم چه کاره هستند.
مردم همه کاره هستند و ما نمی‌توانیم بدون نظر مردم و اینکه مردم از ما چه می‌خواهند هر کاری بکنیم. اگر مردم از حکومت و دولت انتظاراتی دارند نه اینکه خود را محور بدانیم و بگوییم مردم خودشان را با ما تنظیم کنند.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین در واکنش به این شایعه که گفته شده سید محمد خاتمی به رئیس‌جمهور گفته است اگر نمی‌توانی کشور را اداره کنی استعفا بده، گفت: من این نقل قول را تایید نمی‌کنم.
به نظر بنده کسانی که آقای روحانی را می‌شناسند، می‌دانند که اگر آقای روحانی رئیس‌جمهور نبود و به عنوان یکی از شخصیت‌های سیاسی بود و شرایط کشور سخت می‌شد کسی است که با تمام وجود می‌آمد مسئولیت می‌پذیرفت بر اینکه مشکلات مردم حل شود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید