ایرنا/ برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند: انتقاد اخیر رهبری در باره عملکرد مجلس در خصوص تصویب طرح و لوایح علیه خباثت های آمریکا باب تازه ای را در موضوع نقش مجلس در سیاست خارجی باز می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب عصر پنج‌شنبه در نخستین روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی، در سخنانی سال 98 را «سال فرصت ها» خواندند .
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه شرارت و شیطنت، طبیعت اروپا و آمریکا است، گفتند: البته آمریکا به دلایل مختلف شرورتر از اروپا است که البته این شرارتِ بیشتر مختص رئیس جمهوری فعلی آمریکا نیست.
ایشان افزودند: یک نمونه از شرارت های آمریکا این است که کنگره در دو سال گذشته، 226 طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی ارائه و یا تصویب کرده است که البته باید از مجلس خودمان هم گلایه و سؤال بکنیم که مجلس شورای اسلامی تاکنون چند طرح و یا لایحه علیه خباثت های آمریکا ارائه یا تصویب کرده است؟
در این زمینه برخی نمایندگان مجلس در مورد گلایه های رهبری و انتقاد ایشان از مجلس با بیان اینکه از توان و جایگاه مجلس در خنثی سازی توطئه دشمنان مثل آمریکا و استفاده از دیپلماسی پارلمانی مجلس شورای اسلامی درست استفاده نشده ، عنوان کردند: تعداد اقدامات مجلس در قیاس با مجلس آمریکا کم نبوده است.
حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایرنا گفت : گلایه رهبر معظم انقلاب باب تازه ای را در موضوع نقش مجلس در سیاست خارجی باز کرده است که باید از این بحث استقبال کرد.
وی می گوید: یکی از گلایه هایی ما در مجلس این است که در حاشیه سیاست خارجی کشور قرار گرفته ایم و عملا جایی برای مجلس تعریف نمی شود .
نماینده مردم اسلام آباد غرب ادامه داد: استفاده نکردن از دیپلماسی پارلمانی و نقش موثر مجلس در سیاست خارجی به ضرر منافع ملی است به طوری که در آمریکا می بینیم اقدامات ناحق آنها تحت پوشش مصوبات کنگره آمریکا صورت می گیرد یعنی به نوعی این حرکات خصمانه علیه ایران را پوشش مردمی می دهند، اما در ایران عملا جایگاه خاصی برای مجلس تعریف نشده است .
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که موضوع آمریکا جزو مقوله های کلان سیاست خارجی است، گفت: تصمیم گیری های سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی کشور به ریاست رییس جمهوری و دبیر شورای عالی امنیت ملی است که در مباحث کلان با نظر رهبر معظم انقلاب تصمیم گیری صورت می گیرد.
وی ادامه داد: در طول این چند سال اخیر بارها از علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دعوت به عمل آمد اما او هیچ وقت دعوت کمیسیون را نپذیرفت .
وی افزود: مجلس راهبرد دارد و حتی با هماهنگی با مرکز پژوهش های مجلس هم راهبردی تحت عنوان رصد اقدامات مثبت و منفی در کنگره آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته است . اما چون عملا مجلس جایگاهی در سیاست خارجی کشور ندارد لذا گلایه هایی که رهبر معظم انقلاب به مجلس دارند باید آن قسمت را هم به آن اضافه کنیم که جایگاه مجلس دیده شود و آن زمان مجلسی ها خیلی قوی تر می تواند در عرصه سیاست خارجی وارد شوند.
فلاحت پیشه درخصوص اظهارات اخیر علی مطهری هم گفت: کنگره آمریکا می تواند قطعنامه دهد و در مجلس ما هم تصویب شده که قطعنامه بدهیم یعنی اما در شورای نگهبان رد شد ، واقعیت این است که بیانیه هایی که در مجلس امضا می شود دقیقا از لحاظ بازتاب عملی نقش همان قطعنامه های کنگره آمریکا را دارد ولی مجموعه اینها در شرایط کنونی این خلاء را نمی پوشاند.
وی یادآور شد: دو کار در مجلس شورای اسلامی می تواند به خوبی صورت بگیرد یکی استفاده از توان و جایگاه مجلس در خنثی سازی توطئه دشمنان مثل آمریکا و دوم استفاده از دیپلماسی پارلمانی مجلس که امیدوارم سخنان رهبر معظم انقلاب باعث شود تا نقش مجلس پر رنگ تر شود .

** تعداد اقدامات مجلس ایران کم نیست
علی مطهری نماینده مردم تهران و نایب رییس مجلس شورای اسلامی در حساب کاربری خود در توییتر در باره گلایه رهبر معظم انقلاب از مجلس نوشت: مقام رهبری انتظار بیشتری دارند اما طرح مجلس برای تصویب قطعنامه را شورای نگهبان رد کرد.
وی افزود: بیانیه هایی که در مجلس علیه آمریکا قرائت می شود در حکم قطعنامه هایی است که مجلس آن کشور علیه ایران تصویب می کند. با این حساب تعداد اقدامات مجلس ما در قیاس با مجلس آمریکا کم نبوده است.

** شورای نگهبان اصلاح نظام بانکی را مغایر با شرع اعلام می کند
رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان نوروزی خود عملکرد برخی دستگاه ها از جمله در بخش های کشاورزی، آب، خاک و مسائل زیربنایی را خوب دانستند ، اما افزودند: در برخی بخشها، رخوت وجود دارد و کارها با تعلل و تأخیر انجام می شود؛ به عنوان مثال چند سال است لایحه دولت برای اصلاح امور بانکی هنوز به مجلس نرفته است.
محمود صادقی نماینده مردم تهران در حساب کاربری خود در توییتر در پاسخ به انتقاد رهبری درباره عدم اقدام برای اصلاح نظام بانکی نوشت: رهبرمعظم انقلاب از عدم اقدام برای اصلاح نظام بانکی گلایه کردند؛ مجلس بانک ها را از اخذ ربح مرکب از مردم منع می کند. شورای نگهبان آن را مغایر با شرع اعلام می کند! مجمع تشخیص مصلحت هم مصلحت را در رد آن می داند.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید