خبرآنلاین/ دولت ایران در روز یکشنبه اعلام کرد روابط خود با لبنان را توسعه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وب سایت خبرگزار رویترز گزارش داد، به رغم تهدیدهای مایک پمپو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و هشدارهای تهدیدآمیز و مداخله گرایانه او به بیروت برای کاهش روابط با ایران، لبنانی‌ها همچنان سطح روابط با تهران را افزایش می‌دهند. حتی به رغم اینکه پمپئو از حریری خواسته بود بین آمریکا و ایران یکی را برای توسعه روابط خود انتخاب کند.
پمپو در سفر به خوارمیانه برای نشان دادن حمایت دائمی دولت از خطوط سخت واشنگتن در برابر تهران، اعلام کرد که لبنان می تواند تنها یک انتخاب داشته باشد.
" لبنان می تواند با حرکتی روبه جلو به ملتی مستقل و مغرور تبدیل شود در غیر این صورت باید آینده شان با جاه طلبی های تاریک ایران و حزب الله به آنها دیکته شود." این حرف‌های مداخله جویانه وزیر امور خارجه ترامپ بود برای سعد حریری.
این درحالی است که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارات پمپو را پوچ اعلام کرده است.
قاسمی همچنین اعلام کرد: آمریکا به دلیل شکست های سیاسی که به تازگی در خاورمیانه تجربه کرده است، دست به دامن روش های قدیمی و منسوخ شده تهدید برای تحمیل قدرت سیاسی خود به سایر کشورها شده است. ایران با احترام به استقلال لبنان و دولت و ملت خودمختار آن، از تمام ظرفیت های خود برای تقویت وحدت داخلی لبنان و همچنین توسعه روابط خود با این کشور استفاده خواهد کرد.
حزب الله که نفوذ آن در لبنان و منطقه خاورمیانه در حال گسترش است کنترل3 وزارتخانه از 30 وزارتخانه این کشور را که سعد الحریری نخست وزیر آن را رهبری می کند، در دست دارد.

این رسانه آمریکایی در ادامه بخش عمده موفقیت دیپلماتیک و اقتدار ملی را از داشتن نیروهای مردمی نظامی چون سپاه پاسداران اعلام کرده و نوشته است:
ازسال ابتدای انقلاب ۵۷ در ایران و با تاسیس سپاه پاسداران، قدرت شیعیان ایران و لبنان در منطقه افزایش یافت. به طوری که در نابودی داعش در سوریه نیز نقش اساسی را ایفا کردند.
قاسمی همچنین در ادامه بیان کرد که حزب الله، حزبی محبوب و قانونی در منطقه است. او همچنین خطاب به آمریکا ادامه داد:
چطور پمپو در سفر به لبنان می تواند از چنین الفاظ نامناسب و نامحترمی درمورد حزب الله استفاده کند.
قصه دراز تنش های بین تهران و واشنگتن از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای بسته شده میان ایران و شش قدرت جهان به اوج خود رسیده است و با تحریم های سنگین ترامپ ادامه یافته است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

ايران مهربان
سيل آگهی