تسنیم/عضو کمیسیون شوراها گفت: می‌توان با انتقال برخی وزارتخانه‌ها از پایتخت، بخشی از مشکلات و معضلات تهران را کاهش داد.

محمدرضا صباغیان عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح انتقال برخی از وزارتخانه‌ها به خارج از پایتخت، گفت: متاسفانه 2 فوریت این طرح در جلسه علنی رأی نیاورد و طرح مذکور به شکل عادی به کمیسیون شوراها ارجاع شد.

وی در توضیح علت مخالفت نمایندگان با 2 فوریت طرح مذکور، اظهار داشت: مخالفان معتقد بودند که این طرح دارای بار مالی بوده و انتقال وزارتخانه‌ها بار مالی برای دولت دارد؛ اما به نظر بنده هیچ بار مالی نداشته و با فروش ساختمان هر یک از وزارتخانه‌ها در تهران می‌توان چند ساختمان در خارج از تهران خریداری کرد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس درپاسخ به این پرسش که طبق این طرح کدام وزارتخانه‌ها به خارج از تهران منتقل می شود، گفت: بنده طبق این طرح،پیشنهاد انتقال را مطرح کرده‌ام و درباره اینکه کدام وزارتخانه‌ها و ادارات از تهران منتقل شود باید در کمیسیون شوراها و با کارشناسان حوزه بحث و تبادل نظر و درباره آن تصمیم‌گیری کرد.

صباغیان با تاکید بر اینکه تهران دارای مشکلات بسیاری از جمله آلودگی هوا، ترافیک، آسیب‌های اجتماعی و توسعه بی‌رویه و نامتوازن است، ادامه داد: اگر تهران دچار اتفاقاتی مانند سیل و زلزله شود هزینه‌های جبران آن بسیار بالا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه می‌توان مانند کشور قزاقستان شهری انتخاب و پایتخت اداری کشور را به آنجا منتقل کرد، تصریح کرد: راه حل دیگر این است که برخی از وزارتخانه‌ها و ادارات به استان‌های دیگر منتقل شود و یا فعلا برخی وزارتخانه‌ها به استان‌های نزدیک تهران انتقال یابند.

نماینده مردم یزد در مجلس گفت: انتقال برخی از وزارتخانه‌ها و ادارات از پایتخت می‌تواند باعث ایجاد اشتغال در استان‌های دیگر شده و می‌تواند جمعیت تهران را کاهش دهد، ولی نباید به گونه‌ای باشد که شرکتی را از تهران خارج و در مرکز استانی مستقر کنیم.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید