جام جم/ روزنامه جام جم در مطلبی به نشانه شناسی پوستر جدید سایت رهبر انقلاب پرداخته است.در ادامه انواع تفاسیر از نشانه های درون این پوستر از دید این روزنامه را می خوانید.

ینج تن از هموطنانمان را در این تصویر می بینیم، یکی نظامی و چهارجوان دیگر یکسری نشانه هاهم در حال وزیدن به سمت این جوانان هستند، اقلام آرایشی، دلار آیکون توییترو... اینهاطی توفانی سمت پنج جوان می آیند اما آنها راسخ و استوار با پرچم حسینی شان پیش می روند. در این گزارش کوتاه، به برخی نشانه های به کاررفته در این طرح، نگاهی انداخته ایم.

1- ماجرای یک «در»
نام این طرح، ما را مستقیمایاد فیلم «ایستاده در غبار» محمدحسین مهدویان می اندازد؛ فیلمی درباره جاویدالاثراحمد متوسلیان که توانست سیمرغ بهترین فیلم سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر را هم دریافت کند. به نظر می رسد تعمد در ارجاع به نام این فیلم تا آنجا بوده که حتی به جای عبارت سرراستتر «ایستاده مقابل طوفان»، از «ایستاده در طوفان» استفاده شده تانقاط ارجاع حتی در حد اشاره به حرف اضافه «در» دقیق باشد. بهره بردن از این حرف اضافه البته نشان دهنده این است که گفتمان تهاجم، حالا از رگ گردن به مانزدیک است و ما مقابل آن نیستیم بلکه دقیقا در درون آن قرار گرفته ایم.

2- لاک قرمز روی باورها
باورها لابد شما هم بارها در خبرها خوانده اید که ایرانی ها همیشه در فهرست جمعیت های استفاده از لوازم آرایشی در رتبه های نخست هستند. بنابراین عجیب نیست که از برخی از اقلام در این طرح، به عنوان جلودارهای تهاجم فرهنگی بهره برداری شده باشد.

3- جنگ اقتصاد باشش اسکناس صد دلاری
تکرارشونده ترین نشانه این کولاژ تصویری، دلار است. شش اسکناس صد دلاری در این طرح می بینیم که به سمت آدم های حاضر می وزند. این که بیشتر از همه از نشانه دلار در این ترکیب استفاده شده، نشان دهنده این است که عجالتا به زعم طراح این اثر، جنگ اقتصادی مهم ترین استراتژی دشمن در آوردگاه تهاجم است.

4- رقص توییتر
آیکون توییتر راهم این وسط می بینیم. بدیهی است که سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال رسانه های ارتباطی جدید، پیش از اینکه مبتنی بر رویکرد حذف باشد، براساس سالم سازی تنظیم می شود. توییتر، یکی از تریبون های اصلی ضد انقلاب است و از این رو در نشانه های این کولاژگنجانده شده است.

5- بی بی پیش از پیک
لوگوی بی بی سی هم هست؛ نه لزوما بی بی سی فارسی، بلکه لوگوی رسانه جهانی بی بی سی که عنادورزی اش با آرمان های انقلاب اسلامی بر کسی پوشیده نیست. ظاهرا توان چندانی هم ندارد، چون در پایین سطح این پوستر به سمت جوان ها می آید.

6- هفت خبیث
برگ پیک باعدد هفت، دو بار در این طرح تکرار شده؛ ظاهرا اشاره ای است به بازی «هفت خبیث». در هفت خبیث، بازیگران رذالت خود را البته در قالب بازی می سنجند: بازی ای که ظاهرا استکبار علاقه فراوانی به آن دارد. استفاده از این برگ در این طرح، اشاره ای به بازی رذالت بارغرب با سرمایه های ایران محسوس است.

7-قرمزپاشه بلندآشنا
یک جفت کفش پاشنه بلند قرمزرنگ هم می بینیم. کفش هایی که نشانه ای صریح و آشکار در گفتمان های حمایت از زنان هم هست. در اغلب پرداخت های مرتبط با حمایت از زنان و اعتراض به سوءاستفاده جنسیتی از حضور زنان در عرصه های اجتماعی، از این نشانه بهره برده می شود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید