الف/ دیپلمات سابق کشورمان با بیان اینکه آمریکاهایی‌ها باید بدانند که ایران در برابر اقدامات آنها بیکار نمی‌ماند، گفت: دولت تدبیر و امید می‌بایست باید همان زمانی‌که آمریکا به صورت یک‌طرفه از برجام خارج شد، ایران هم تعهداتش را کاهش می‌داد؛ چراکه اینطور تصور شد که جمهوری اسلامی به برجام نیاز دارد و هیچ‌گاه به زیر تعهدات خود نمی‌زند و نیازمند برجام است.

پس از خروج آمریکا از توافق برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته و انجام ندادن هیچیک از تعهدات خود و پس از اینکه اروپایی‌ها به وعده خود عمل نکردند و تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان اعمال شد و معافیت خرید نفت ایران برای ۶ کشور تمدید نشد، جمهوری اسلامی خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد که فروش کیک زرد و آب سنگین را متوقف خواهد کرد و به این کشورها ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داد و تاکید کرد در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

همچنین مقامات عالیرتبه آمریکا چند بار از آمادگی خود برای آغاز مذاکره با ایران سخن گفتند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درباره دیدار با سران ایران برای امضای یک توافق ابراز امیدواری کرد. شبکه خبری سی.ان.ان بامداد شنبه گزارش داد که آمریکا شماره تماسی در اختیار سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران و آمریکا قرار داده است تا در صورت لزوم تماس حاصل شود.

*مذاکره با ترامپ اصلا معنا و مفهوم ندارد/ نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد

حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار الف، در مورد اظهارات مقامات آمریکایی به خصوص ترامپ در طی روزهای اخیر در مورد ایران، اظهار داشت: این اظهارات جدید نبوده و در طی یکسال آخر همواره چنین موضوعاتی را مطرح شده است. رییس‌جمهور آمریکا از یک طرف بحث مذاکره با ایران را مطرح و از طرف دیگر موشک و ناو به منطقه خلیج فارس اعزام می‌کند؛ لذا این اقدامات ترامپ نشان‌دهنده این است که وی از طرفی هم می‌خواهد قدرت‌نمایی کند و هم می‌خواهد نشان دهد که منطق مذاکره، منطق قدرت است.

وی تصریح کرد: اظهارات ترامپ دوگانه است، منطق او این‌گونه است از یک طرفی از مذاکره سخن می‌گوید و از طرفی جنگ روانی ایجاد می‌کند؛ زمانی که دم از مذاکره می‌زند، تحریم دیگری علیه ایران اعمال می‌کند و اصلا فضای احترامی در این میان با آنها وجود نخواهد شد؛ لذا مذاکره با ترامپ اصلا معنا و مفهوم ندارد. خروج آمریکا از برجام نشانگر این بود که اساسا نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.

* متاسفانه به غربی‌ها اینطور القا شد که ایران نیازمند برجام است

دیپلمات سابق کشورمان به بیانیه ایران به کشورهای باقی‌مانده در برجام اشاره کرد و گفت: اقدام مناسب و به صحیحی بود، ولی متاسفانه این اقدام باید بسیار زودتر از این‌ها انجام می‌شد و دیرهنگام بود و باید قدم‌های محکمی در این زمینه برداشته شود؛ معتقدم که دولت باید همان زمانی‌که آمریکا به صورت یک‌طرفه از برجام خارج شد، ایران هم تعهداتش را کاهش می‌داد، چراکه اینطور تصور شد که جمهوری اسلامی ایران به برجام نیاز دارد و هیچ‌گاه به زیر تعهدات خود نمی‌زند.

* اروپایی‌ها قدمی برنخواهند داشت

آصفی همچنین به وقت‌کشی اروپایی‌ها در این خصوص اشاره کرد و گفت: علاوه بر آمریکایی‌ها، اروپایی‌‌ها نیز به تعهدات خودشان در زمینه برجام عمل نکردند و راه‌اندازی کانال مالی با ایران، تبادلات بانکی و.. را در دستور کار خود قرار نداد و همواره در خط اقدامات آمریکا عمل کردند. متاسفانه نکته‌ای که وجود دارد این است که اروپا هم اگر فکر کند که ایران به برجام نیاز دارد و در این دوماه هم اقدامی نخواهد کرد به توافقات خود باز هم عمل نمی‌کند.

وی به نشست روز دوشنبه اروپا و اظهارات موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: همان‌طور که دیدید واکنش‌ برخی کشورهای اروپایی در این زمینه منصفانه نبود و آنها انتظار دارند ایران به پای میز مذاکره آمده و باز هم به برجام متعهد باشد؛ متاسفانه در اروپا چندستگی و بی‌ارادگی وجود دارد و بعید به نظر می‌رسد که قدمی در این مهلت ضرب الاجلی که ایران اعلام کرده است، بردارند.

سخنگوی پیشین وزارت خارجه تاکید کرد: بعید به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها در این مدت کار خاصی را انجام دهند، مگر این‌که مطمئن باشند با اقدامات غیرقابل پیش‌بینی ایران مواجه خواهند شد. ایران باید در این دو ماه تمام اقداماتی را که گفته است انجام دهد تا آنها بفهمند که اراده ایران در این قضیه جدی است.

آصفی با بیان اینکه امکان مذاکره با ترامپ نیز وجود ندارد، خاطرنشان کرد: آمریکاهایی‌ها باید بدانند که ایران در برابر اقدامات یک جانبه آنها بیکار نمی‌ماند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید