فارس/ رئیس‌جمهور فرانسه که کشورش در کنار سایر کشورهای اروپایی هنوز نتوانسته‌اند به تعهداتشان در قبال ایران در توافق هسته‌ای برجام عمل کنند روز دوشنبه از ایران خواست »صبور» و «مسئول» باشد.

به نوشته رویترز، ماکرون از بیانیه ایران که از قصد این کشور برای عبور از سقف ذخائر اورانیوم در برجام خبر می‌دهد ابراز تأسف کرده اما گفته پاریس گفت‌وگوها با تهران و شریکان خود را به منظور جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه ادامه می‌دهد.
«بهروز کمالوندی»، سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز دوشنبه (۲۷ خرداد) در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) تصریح کرد که با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور نهایتا تا ششم تیر از سقف 300 کیلو عبور خواهد کرد.
سخنان آقای کمالوندی در راستای بیانیه‌ای است که شورای عالی امنیت ملی ایران ۱۸ اردیبهشت‌ماه صادر و در آن اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند.

ماکرون در یک کنفرانس خبری با همتای اوکراینی خود گفت: «من بابت اعلانیه امروز ایران متأسف هستم، اما همان‌طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرده ایران به تعهداتش عمل کرده و ما قویاً به این کشور توصیه می‌کنیم صبور و مسئول باشد.»
رئیس‌جمهور فرانسه مدعی شد تا ۸ جولای فرصت برای انجام گفت‌وگوهای بیشتر جهت نجات توافق هسته‌ای وجود دارد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید