فرارو/ علیزاده طباطبایی ۷ خرداد ۹۸ با حضور در دادسرای جنایی تهران بزرگ، و اخذ امضا از محمدعلی نجفی وکالت او در پرونده‌ی قتل همسرش-میترا استاد- را پذیرفت و حالا امروز ۲۶ تیرم ماه به خواست نجفی از کار برکنار شده است.

پیش از برگزاری دومین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی اعلام شد که او علیزاده طباطبایی، یکی از وکلای خود را از کار برکنار کرده است. علیرضا ببری، داماد نجفی اعلام کرد: "به دلیل رابطه دوستانه‌ای که میان آقای نجفی و طباطبایی وجود داشت از وی درخواست کردیم استعفا دهد، ولی ایشان استعفا نداد بنابراین تصمیم گرفتیم وی را عزل کنیم."

به گزارش فرارو، دلیل عزل محمود علیزاده طباطبایی روشن نیست، نه خانواده نجفی در این باره توضیحی داده اند و نه نجفی در این باره سخنی گفته است.

فقط علیزاده طباطبایی نیز در گفت و گویی ضمن تائید این خبر، اظهار کرد: «آقای نجفی از من خواستند کناره‌گیری کنم، اما من قبول نکردم و دلیلم را هم به ایشان توضیح دادم و شخصا از آقای نجفی خواستم که من را عزل کنند. اگر نجفی دوست داشت می‌تواند دلیلش را توضیح دهد. اما این توافق بین ما بود و من به آقای نجفی قول داده‌ام صحبتی نکنم. امیدوارم پرونده پایانی خوش داشته باشد.»

به این ترتیب معمای تازه‌ای حول نجفی و قتل میترا استاد شکل گرفته است.

در این باره شاید بتوان گمانه زنی‌هایی انجام داد، مثلا اختلاف بین وکلا درباره نحوه دفاع، اما سخنان علیزاده نشان می‌دهد که این اختلاف بین و او نجفی بوده و ارتباطی با دو وکیل دیگر شهردار سابق تهران ندارد.

اما این اختلاف چه بوده که کار را به برکناری علیزاده طباطبایی کشانده است؟

در جلسه اول دادگاه کیفرخواست محمد علی نجفی قرائت شد. در کیفرخواست به نامه‌ای پس از قتل میترا استاد اشاره شد که نجفی نوشته بود و در ان نامه استاد را "مهدورالدم" دانسته بود. اما به گفته نماینده دادستان نجفی پس از آنکه خود را به پلیس معرفی کرد و در تحقیقات اعلام کرد که میترا استاد مهدور الدم نبوده و ادعایی که در نامه مطرح کرده در راستای تلاش برای تبرئه خود بوده است.

نجفی در گفت و گوی‌های رسانه‌ای پس از بازداشت نیز تاکید کرده بود که معتقد نیست میترا استاد مهدورالدم است.

امروز نیز او در دادگاه خود قویا اعتقاد به "مهدورالدمی" را رد کرد و گفت که محتوای نامه جنجالی دقیق نیست. او گفت: «من در دفاعیاتم عنوان مهدور الدم را بیان نکردم. بازپرس پرونده می‌خواست آن را در دهان من بگذارد و می‌گفت که قبول داشتی که مهدور الدم است که این عنوان اصلاً ان زمان مطرح نبود و بعداً مطرح شد.»

با این حال بنا به گفته نماینده دادستان در جلسه اول دادگاه یکی از وکلای نیز مدعی مهدور‌الدم بودن میترا استاد شده است، با این حال هیچ دلیلی غیر از سخنان نجفی در نامه مزبور ارائه نکرده است.
بیشتر بخوانید: یک نکته مهم درباره ادعای "مهدور‌ الدم" بودن میترا استاد

البته نماینده دادستان اعلام نکرد کدام یک از وکلای نجفی این ادعا را مطرح کرده است، با این حال ممکن است برکناری علیزاده طباطبایی با این ماجرا مرتبط باشد. نجفی تا پیش از دادگاه دوم سه وکیل داشت، طباطبایی، گودرزی و عقبایی و حالا با کنار گذاشتن طباطبایی دو وکیل دیگر از او دفاع می‌کنند.

پس از بازداشت نجفی و ماجرای پخش جنجال برانگیز چند گزارش تلویزیونی در روز بازداشت او، علیزاده طباطبایی در گفت وگویی با رسانه‌ها مدعی شد که یکی از ویدئو‌های پخش شده از سوی صداوسیما از نجفی مربوط به پیش از قتل میترا استاد بوده است. به گفته او تصویر ورود و خوش و بش با مقامات پلس مربوط به بازدید نجفی در زمان شهرداری تهران از پلیس آگاهی بوده است. البته این ادعا به سرعت ردشد و علیزاده طباطبایی اشتباهش را پذیرفت.

طباطبایی وکالت چهره های مشهوری همچون مهدی هاشمی را برعهده داشته است

محمود علیزاده طباطبایی در میان وکلای نجفی سرشناس‌ترین آن‌ها بود. او از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز است. او عضو دوره اول شورای شهر تهران (۱۳۷۷–۱۳۸۱) بود.

شهرت طباطبایی بیشتر به خاطر وکالت پرونده‌های سیاستمداران است. او در جریان محاکمه دستگیرشدگان حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ وکالت برخی متهمین مانند محمد عطریانفر، شاپور کاظمی، کامبیز نوروزی، سعید لیلاز و همچنین میر حسین موسوی را در پرونده شکایت او از روزنامه جوان بر عهده داشت. او همچنین وکالت مهدی هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی و روزنامه شرق در جریان تعطیلی این روزنامه بواسطه چاپ یک کاریکاتور از هادی حیدری و وکالت عبدالحسین هراتی را به عهده گرفته بود.

از دیگر پرونده‌های جنجالی که علیزاده طباطبایی وکالت آن را برعهده داشت، پرونده جاسوسی سید حسین موسویان است.

علیزاده طباطبایی همچنین مدتی وکیل پروندهٔ غنچه قوامی بود، شهروند ایرانی-بریتانیایی که پس از تلاش برای ورود به ورزشگاه ۱۲ هزارنفری آزادی، بازداشت شد.

از دیگر پرونده‌های حساسیت برانگیزی که علیزاده طباطبایی وکالت آن‌ها را برعهده داشته است، پرونده محمد علی طاهری است.

علیزاده طباطبایی بیش از هرچیز مشهور به نزدیکی به آیت الله هاشمی رفسنجانی و خانواده اوست. او به عنوان وکیل خانواده هاشمی شناخته می‌شود. بسیاری معتقدند نفوذ او به عنوان یکی وکیل بیش از دیگر وکلاست.

موقعیت سیاسی و حقوقی طباطبایی گاهی برایش دردسر ساز هم شده است. در خرداد ۹۲، دادستان تهران به عنوان مدعی‌العموم و معاون وی به عنوان شاکی خصوصی از او به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع، نشر اکاذیب و شایعات به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا شکایت کردند.

علیزاده طباطبایی ۷ خرداد ۹۸ با حضور در دادسرای جنایی تهران بزرگ، و اخذ امضا از محمدعلی نجفی وکالت او در پرونده‌ی قتل همسرش-میترا استاد- را پذیرفت و حالا امروز ۲۶ تیرم ماه به خواست نجفی از کار برکنار شده است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید