صدا و سیما/ وزیر خارجه ضمن تعریف حقوقی از تروریسم گفت: سیاست آمریکا تروریسم است، پس ما با تروریست ها مذاکره نمی‌کنیم.

محمدجواد ظریف، در نشست سالانه مجمع عالی رتبه سیاسی سازمان ملل، با موضوع "شورای اقتصادی ـ اجتماعی " سخنرانی کرد.
محمد جواد ظریف در این اجلاس تاکید کرد: یکجانبه گرایی ایالات متحده آمریکا و اقدامات واشنگتن در ترویج پدیده تروریسم اقتصادی، مانع از اجرای روابط عادی بین المللی در حوزه اقتصاد شده و دستیابی کشورها به اهداف توسعه پایدار را با چالش مواجه کرده است.
متن سخنرانی وزیر امورخارجه کشورمان در نشست سالانه مجمع عالیرتبه سیاسی سازمان ملل، با موضوع "شورای اقتصادی ـ اجتماعی" به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
در بررسی پیرامون موضوع اصلی اجلاس سال جاری مجمع عالیرتبه سیاسی یعنی " توانمدسازی مردم و تضمین مشارکت و برابری" در می یابیم که گزارش دبیرکل سازمان ملل بر کُندی پیشرفت در بسیاری از حوزه ها اذعان دارد و تصریح می کند که "آسیب پذیرترین افراد و کشورها، همچنان بیشترین رنج را متحمل می شوند و واکنش جهانی در این خصوص تاکنون به میزان لازم، بلندپروازانه نبوده است".

ما با دبیرکل سازمان ملل در این خصوص که"بی عدالتی میان کشورها به میزان نگران کننده ای بالاست" و " توسعه بدون اینکه عادلانه و فراگیر باشد، توسعه نیست"، موافقیم. در واقع باید پذیرفت که این شرایط ناشی از آن است که جهان توسعه یافته، سهم خود را ازجمله درخصوص انتقال فناوری، ظرفیت سازی و مساعدت مالی ادا نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران با وجود موانع عظیمی که به علت تحمیل تحریم های یکجانبه غیرقانونی با آن مواجه بوده است، با تلاش بی وقفه و براساس اصول و اولویت های ملی خود، به پیشرفت های قابل توجهی در توانمندسازی و ایجاد برابری میان افراد دست یافته است:

37 درصد از اعضای هیئت علمی و 50 درصد دانشجویان دانشگاه ها و نیز 37 درصد از پزشکان کشور را هم اکنون زنان تشکیل می دهند. در سطوح تصمیم گیری، انتصاب بانوان، افزایشی 60 درصدی را نشان می دهد و قرار است تا سال 2020{میلادی} 30 درصد مجموع تصمیم گیران ملی را زنان تشکیل دهند. در اجرای "برنامه جامع ملی کم کربن"، توانسته ایم از میزان برنامه ریزی شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای به زیر 4 درصد نسبت به سناریوی پایه (BAU) جلو بیفتیم.

پایان دادن به معضل بی سوادی و ارائه تحصیلات عمومی رایگان به تحقق کامل خود رسیده است و نرخ با سوادی میان ایرانیان هم اکنون 97 درصد جمعیت کشور است. و به طور میانگین 15 درصد درآمد {هر}خانوار در حال حاضر در حوزه آموزش هزینه می شود. امروز آموزش های موثری برای گروه های آسیب پذیر جامعه و نیز جوامع روستایی و زندانیان ارائه می گردد. فرصت های آموزشی حتی به مهاجران و پناهندگان نیز اختصاص یافته و در حال حاضر تنها نزدیک به 400 هزار دانش آموز افغان در مدارس کشور نام نویسی شده اند.

تلاش های ما در ایران با چالش های جدی روبروست. چالش هایی مانند بلایای طبیعی، فرسایش زمین، بیابان زایی و کمبود آب. تهدیدات و ناامنی های منطقه ای ناشی از تروریسم مورد حمایت خارجی، افراطی گری و خشونت، تلاش های ما را مختل می کند. مردم ما در برابر وحشیانه ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته اند که به منظور دستیابی به اغراض نامشروع سیاسی، به صورت عامدانه، غیرنظامیان را هدف قرار می دهد.

تحریم های غیرقانونی با تاثیرات فرامرزی که توسط آمریکا و در نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت بر ایران تحمیل شده، بزرگترین تهدید در دستیابی ایران و بسیاری از همسایگان آن به اهداف توسعه پایدار است. در چنین شرایطی، تعهد مجدد به چندجانبه گرایی و همبستگی جهانی به شدت مورد نیاز است. علاوه بر ضرویات دیگر، جهان توسعه یافته باید تعهدات خود مبنی بر کمک به ایجاد بستری مناسب برای رشد اقتصادی مستمر و توسعه پایدار همه کشورها، مناطق و نهایتا سراسر جهان را مورد تجدیدنظر قرار دهد.

وزیر امور خارجه در مصاحبه ای در حاشیه نشست سازمان ملل گفت: ایجاد محدودیت برای اعضای نمایندگی ایران در سازمان ملل و خانواده های آنان غیر انسانی است.اما اما نه برای من که به جز در سه ساختمان محدود شده کاری ندارم.

ظریف افزود: ما ۱۵۰۰ مایل مرز ساحلی داریم تنش ها در خلیج فارس زیاد شده و نمی دانیم بقیه آنجا چه کار می کنند جایی که آنها نباید باشند.
وی تصریح کرد: ترجمه تروریسم از نظر حقوقی این است که با اقداماتی زورمدارانه تلاش کنید سیاست های یک کشور را عوض کنید یا با همین ‌منظور مردم را تحت فشار بگذارید این کاری است که آمریکا و وزیر خارجه اش رسما گفته اند انجام می دهیم این سیاست تروریسم است پس ما با تروریست ها مذاکره نمی‌کنیم.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید