تسنیم/ رؤسای جمهور روسیه و فرانسه، برجام را یک توافق مهم برای حفظ امنیت خاورمیانه خوانده و بر ضرورت حفظ آن تأکید کردند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و همتای فرانسوی وی امانوئل ماکرون روز پنج‌شنبه در یک گفتگوی تلفنی با یکدیگر در خصوص مسائل مرتبط با برجام تأکید کردند که این توافق نقش مهمی در امنیت منطقه خاورمیانه دارد و باید برای حفظ آن تلاش شود.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر رسانه‌ای کاخ کرملین در خصوص محتوای گفتگوی تلفنی بین رؤسای جمهور روسیه و فرانسه منتشر کرده، دو طرف درباره تحولاتی که پس از خروج آمریکا از برجام (در اردیبهشت 97) رخ داده است و همچنین راهکارهای حل‌وفصل مسائل مرتبط با برجام بحث و تبادل نظر کرده‌اند. پوتین و ماکرون هر دو تأکید داشته‌اند که برجام یک عامل مهم در تضمین امنیت خاورمیانه و حفظ رژیم منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای محسوب می‌شود و به همین دلیل همه کشورهای ذینفع باید تلاش خود را برای حفظ برجام بیشتر کنند.

توافق هسته‌ای موسوم به برجام در ماه جولای سال 2015 (تیرماه 1394) پس از چندین سال مذاکره در سطوح مختلف سیاسی و فنی بین ایران و کشورهای 1+5 (شامل پنج عضو دائم شورای امنیت+آلمان) منعقد شد و بر اساس آن ایران پذیرفت برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و در مقابل، سایر طرف‌های برجام نیز متعهد شدند که تمامی تحریم‌ها علیه ایران را برداشته و روابط تجاری با ایران را به حالت عادی بازگردانند.

با این حال دولت ترامپ در اردیبهشت 97 از برجام خارج شد و تحریم‌های اقتصادی مختلفی را علیه ایران وضع کرد. تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران از یک سو و کوتاهی طرف‌های دیگر برجام در تأمین از حقوق مشروع ایران طبق برجام باعث شده است که توافق هسته‌ای سال 2015 در وضعیت بغرنجی قرار گیرد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید