فارس/ دولت عمان اعلام کرد که تردد دریایی در تنگه هرمز را به دقت رصد می‌کند و از همه طرف‌ها می‌خواهد که «خویشتنداری» کنند و از ایران خواست که نفتکش توقیف شده انگلیسی را آزاد کند.

دولت عمان امروز (یکشنبه) به تنش‌ها در خلیج فارس واکنش نشان داد و خواستار «خویشتنداری» همه طرف‌ها شد.

عمان در بیانیه‌ای که در این خصوص منتشر شد، اعلام کرد که «با نهایت توجه، تردد دریایی در تنگه هرمز را دنبال و همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کند».

روز گذشته نیز سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر خویشتنداری ایران و انگلیس و اجتناب از تنش‌های بیشتر تاکید کرده بود.

به گزارش تلویزیون رسمی عمان، دولت این کشور همه طرف‌ها را به اجتناب از به خطر انداختن امنیت تنگه هرمز دعوت کرد و از ایران خواست که نفتکش توقیف شده انگلیسی را آزاد کند.

عمان تأکید کرد که از همه از جمله جمهوری اسلامی و بریتانیا می‌خواهد که اختلافات خود را از طرق دیپلماتیک حل کنند.

ایران اعلام کرده است که نفتکش انگلیسی که روز جمعه توقیف شده، قواعد و قوانین دریانوردی در منطقه خلیج فارس را نقض کرده است. روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «عصر جمعه ۲۸ تیر یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "Stena Impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد».

انگلیس در حالی خواستار آزادی نفتکش خود شده که دولت محلی جبل‌ طارق روز پنجشنبه 13 تیرماه اعلام کرد نیروی دریایی انگلیس نفتکش «گریس-1» که حامل نفت خام ایران بود، توقیف کرد. لندن ادعا کرد که مقصد این نفتکش پالایشگاه «بانیاس» در سوریه بوده و به همین دلیل ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است؛ امری که ایران آن را رد کرده و تأکید کرده بود که مقصد نفتکش، سوریه نبوده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید