تسنیم/ رئیس اسبق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با انتقاد از نامشخص بودن سیاست‌های دولت ترامپ در قبال ایران، نسبت به پیامدهای آن هشدار داد.

«دیوید پترائوس» ژنرال بازنشسته آمریکایی و رئیس اسبق سازمان سیا در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) با انتقاد از نامشخص بودن سیاست‌های دولت ترامپ در قبال ایران هشدار داد که ادامه این وضعیت می‌تواند به تشدید ناخواسته تنش‌ها در منطقه منجر شود.

دیوید پترائوس که در دولت باراک اوباما به مدت 14 ماه (از سپتامبر 2011 تا نوامبر 2012) رئیس سازمان سیا بود و در پی یک رسوایی جنسی مجبور به کناره‌گیری از سمت خود شد، در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی در خصوص رویکرد دولت ترامپ به ایران اظهار داشت: «هنوز برای من مشخص نیست که ما (آمریکا) دقیقاً چه سیاستی را در قبال برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور دنبال می‌کنیم.»

وی افزود: «برای توصیف این وضعیت می‌توان از واژه پرخطر استفاده کرد زیرا احتمال بروز تنش به‌صورت ناخواسته در این شرایط وجود دارد.»

این ژنرال بازنشسته که جزو فرماندهان ارشد آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق بوده است، با اشاره به ادعای تأییدنشده ترامپ مبنی بر اینکه حمله محدود به برخی مراکز نظامی ایران در پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی را در دقایق آخر لغو کرده است، گفت: «احتمالاً ترامپ به دنبال این بوده است که از تشدید تنش‌ها اجتناب کند. اما اگر در نتیجه تنش با ایران، آسیب جدی به سربازان، ملوانان، پرسنل هوایی، تفنگداران دریایی و یا دیپلمات‌های آمریکایی وارد شود، مطمئناً وی مجبور به واکنش خواهد شد. همین حالا هم ما با خطرات زیادی در آنجا مواجه هستیم.»

پترائوس در پاسخ به این سؤال که اگر جای ترامپ بود چه تصمیمی اتخاد می‌کرد، اظهار داشت: «برنامه‌های احتیاطی متعددی که از قبل تهیه شده را به کار می‌گرفتم. علاوه بر این تلاش می‌کردم تا سیاست‌هایم در قبال ایران را روشن و شفاف کنم.»

دونالد ترامپ که در دوران مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که آمریکا را از توافق هسته‌ای موسوم به برجام که در سال 2015 بین ایران و کشورهای 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل+آلمان) خارج خواهد کرد، در ما می سال گذشته میلادی ( اردیبهشت‌ 97) فرمان خروج آمریکا را از برجام امضا کرد.

وی از آن زمان تاکنون تحریم‌های اقتصادی مختلفی را علیه ایران وضع کرده است تا به‌زعم خود ایران را وادار به مذاکره مجدد برای حصول یک توافق جدید کند؛ با این حال وی هنوز کوچک‌ترین توفیقی در این زمینه کسب نکرده است.

آمریکا حدود سه ماه قبل با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به منطقه تلاش کرد تهدید جنگ را برای ایران واقعی جلوه دهد تا شاید از این طریق ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، اما وقتی نشانه‌ای از عقب‌نشینی ایران ندید بار دیگر به تمنای مذاکره روی آورد و شماره‌ای را در اختیار سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا در تهران) قرار داد تا به‌منظور تماس تلفنی احتمالی به مقامات ایران تحویل داده شود.

اما مقامات ایران بارها تأکید کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری ترامپ راه به جایی نخواهد برد و ایران کشوری نیست که مذاکره تحت فشار ، آن هم با کشوری که به توافقات بین‌المللی پایبند نیست، را بپذیرد.

ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 حساب ویژه‌ای روی توافق با ایران باز کرده است و می‌خواهد با دستیابی به یک توافق جدید شانس تمدید دوران حضورش در کاخ سفید را افزایش دهد.

«حسین امیرعبداللهیان» مدیر‌کل امور بین‌الملل و دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی چندی پیش در یک مصاحبه تلویزیونی درباره سیاست خارجی ترامپ اظهار داشت: «تمامی سیاست ترامپ در کاخ سفید در قبال کشور‌هایی همچون ایران، چین، و... مبتنی بر تهدید، اعمال فشار و وادار کردن به مذاکره است. او می‌خواهد ایران را پای مذاکره بیاورد و هدفش نیز پیروزی در انتخابات 2020 آمریکا است. ترامپ با اتخاذ سیاست‌هایی همچون تحریم در تلاش است که بتواند در انتخابات پیروز شود.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید