آخرین خبر/ تعطیلات ایران 30 تا 40 درصد کمتر از دنیا، امکان راه اندازی 5 کارخانه با پول واردات چادر مشکی و 3.5 میلیون کارگر بدون قرارداد و بیمه بخشی از خبرهای ویژه ای است که آخرین خبر در قالب یک بسته مکتوب و تصویری آن را به مخاطبان خود تقدیم می کند.

دیدن ویدئوی این خبر را از دست ندهید.

تعطیلات ایران 30 تا 40 درصد کمتر از دنیا
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی اشاره کرده که در صورت تصویب دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته توسط مجلس، می توان بدون هزینه، شادی را در خانواده ها افزایش داد چرا که در این صورت مردم زمان بیشتری برای تفریح خواهند داشت. در حال حاضر تعطیلات در بیشتر کشورهای دنیا 110 تا 129 روز است اما در ایران به 78 روز می رسد. با دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته، کل تعطیلات در ایران به 125 روز خواهد رسید.

حذف آپشن خودروهای داخلی
روزنامه جام جم نوشته خودروسازهای برتر دنیا برای جلب رضایت مشتریان طرح خودروهای خود را تغییر داده و امکانات جدید به آن اضافه می کنند اما خودروسازان داخلی نه تنها امکانات قبلی را حذف می کنند بلکه هزینه اضافی از مشتری دریافت می کنند. به عنوان مثال زه، سیستم رادیو پخش و جعبه ابزار در پراید حذف شده و به عنوان آپشن برای مشتریان تعریف شده است.

3.5 میلیون کارگر بدون قرارداد و بیمه
علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کار گفته مشکل اصلی در اصناف، تخلف قرارداد سفید امضاء کارفرما با کارگران است. برآوردها نشان می دهد 3.5 میلیون نفر کارگر در کشورفاقد هرگونه قرارداد و بیمه تامین اجتماعی هستند. در صورت راه اندازی سامانه جامع روابط کار و ثبت قراردادها در این سامانه هیچ کارفرمایی نمی تواند قرارداد سفید امضا ثبت کند.

امکان راه اندازی 5 کارخانه با پول واردات چادر مشکی
علیرضا حائری، عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران اعلام کرده سالانه 100 تا 120 میلیون دلار برای واردات چادر مشکی هزینه می شود، در صورتی که با یک پنجم این مبلغ یعنی 20 تا 25 میلیون دلار می توانیم یک خط تولید 10 میلیون متری راه اندازی کنیم. در حال حاضر با این که مافیایی در این بازار وجود ندارد اما فقط یک کارخانه تولید چادر مشکی در شهرکرد دایر می باشد که تمام ظرفیت آن فعال نشده است.

افزایش 13 درصدی دوشغله ها
تعداد افراد دوشغله در سال گذشته 820 هزار نفر اعلام شده که نسبت به سال 96 حدود 13 درصد افزایش داشته اند. 93 هزار نفر از این افراد، کارکنان دولت هستند. 97 درصد از افراد برای شغل دوم، بخش خصوصی یا شغل آزاد را انتخاب می کنند.

افزایش مصرف 25 میلیون لیتر بنزین در 6 سال
آمارها نشان می دهد میزان مصرف روزانه بنزین از 70 میلیون در لیتر در سال 93 به 95 میلیون لیتر در تابستان 98 رسیده است. در این بین 20 تا 40 میلیون لیتر سوخت در روز قاچاق می شود.
در حال حاضر مصرف بنزین در ایران 2 برابر میانگین جهانی است و ایران به عنوان اولین کشور در میزان یارانه انرژی و سومین کشور ارائه دهنده بنزین در دنیا شناخته شده است


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید