ایرنا/ درحالی که دولت جبل الطارق از تمایل به کاهش تنش با ایران سخن به میان آورده است، برخی خبرگزاری‌ها نیز عنوان کردند که دستور توقیف نفتکش گریس۱ عصر امروز به پایان می‌رسد.

خبرگزاری های بین المللی امروز (سه شنبه) به نقل از سخنگوی دولت جبل الطارق نوشتند که این منطقه تحت قیمومیت انگلیس بدنبال کاهش مسائل رخ داده با ایران پس از توقیف نفتکش «گریس ۱» است.

به گزارش برخی خبرگزاری ها از جمله رویترز، حکم توقیف نفتکش «گریس 1» روز شنبه ۲۶ مرداد ماه منقضی می شود.

در همین حال برخی رسانه های دیگر به نقل از مقامات جبل الطارق نوشتند که توقیف نفتکش گریس 1 حامل نفت ایران عصر امروز پایان می یابد.

نیروی دریایی سلطنتی انگلیس روز چهارم ژوئیه (۱۳ تیر ماه) در اقدامی غیرقانونی و برخلاف قوانین بین المللی یک کشتی ایرانی حامل نفت خام را در تنگه جبل الطارق به اتهام دور زدن تحریم ها و حمل نفت به سوریه توقیف کرد.

«جلیل اسلامی» معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی امروز از علاقه‌مندی انگلیس برای آزادسازی کشتی توقیف شده نفتی ایران خبر داد و گفت: اسنادی بین دو کشور مبادله شده که در رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.

وی گفت: توقیف کشتی نفتی ایران ناشی از غرض ورزی و بدون دلایل واقعی بود و تلاش هایی از طرف ایران و سازمان بنادر برای آزادی این کشتی انجام شده است.

اسلامی افزود: انگلیس نیز علاقه مندی خود برای حل این مشکل را نشان داده و اسنادی که برای حل این موضوع کمک کننده باشد مبادله شده است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر گفت: امیدواریم این مشکل در آینده نزدیک حل و فصل شود و این کشتی بتواند با پرچم جمهوری اسلامی ایران به تردد خود ادامه دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین، این در حالیست که روز گذشته اخبار ضد و نقیضی در خصوص رفع توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق منتشر شد. در این بین وب سایت تانکر ترکر (سایت ردیاب نفتکش ها) با انتشار تصویری در حساب کاربری توئیتر اعلام کرد که مقصد نفتکش توقیف شده گریس۱ به مراکش تغییر کرده است. البته این سایت اعلام کرده که گریس۱، رجیستری مسیر خود را در سامانه حمل و نقل دریایی به مدیترانه تغییر داده است.

در همین حال برخی منابع خبری از تغییر مسیر احتمالی این نفتکش به سمت یونان خبر داده اند. گفتنی است این نفتکش هنوز حرکت خود را به سمت مقصد جدید آغاز نکرده است. نفتکش گریس۱ که حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران است که ۵ هفته پیش به بهانه حمل نفت به سمت سوریه که مشمول تحریم های اتحادیه اروپا است بطور غیرقانونی از سوی بریتانیا در آب های جبل الطارق متوقف شد.

روزنامه تایمز چندی پیش گزارش داد عامل اصلی آغاز بحران در منطقه خلیج فارس، توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق است و به نقل از حقوقدانان نوشت که تغییرات در قوانین دولت محلی جبل الطارق به گونه ای بود که وانمود شود توقیف «گریس ۱» قانونی بوده است.

مقررات تحریم های ۲۰۱۹ دولت محلی جبل الطارق که در سوم ژوئیه (۱۲ تیر سال جاری) به قانون این سرزمین تبدیل شد، به مقام های آن اختیار شناسایی و توقیف کشتی ها را در صورتی می دهد که سر وزیر حکومت محلی مشکوک شود که از این کشتی ها برای نقض تحریم های اتحادیه اروپا استفاده می شود.

در حالیکه انگلیس مدعی است توقیف این کشتی با هدف ممانعت از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه صورت گرفته، اما دولت اسپانیا که بر سر حاکمیت بر آب‌های اطراف جبل‌الطارق با لندن اختلاف دارد، تأکید کرده که اقدام انگلیس به درخواست آمریکا صورت گرفته است.

مقامات انگلیس ادعا می کنند که از حمایت اروپا نسبت به توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق برخوردار هستند اما تاکنون حتی یک مقام اروپایی هم از اقدام ضد ایرانی انگلیس دفاع نکرده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید