فارس/ وزیر خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای فنلاندی خود تاکید کرد که ایران به دنبال کاهش تنش در منطقه است.

وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با پکا هاویستو وزیر خارجه فنلاند، مذاکراتش با همتای فنلاندی را سازنده خواند و در پاسخ به سوالی درباره نفتکش آدریان دریا گفت: توقیف آدریان دریا اقدامی غیرقانونی بود و هیچ نهاد بین المللی فروش نفت ایران را تحریم نکرده است. اروپا نمی تواند تحریمهایش را به عضو غیر اتحادیه اعمال کند.ما دنبال کاهش تنش هستیم ولی آمریکا به دنبال تشدید تنش است.

وی در ادامه افزود: ایران متعهد به تصمیمات اتحادیه اروپا نیست و اروپا هم به دنبال اعمال تحریمها به اعضای غیر اتحادیه نیست. توقیف نفتکش توسط انگلیس و جبل طارق هیچ مبنایی نداشت و خوشحالیم این موضوع پایان یافته است. آمریکا یک حکم سیاسی صادر کرده که غیرقانونی است. به دلیل تحریمها نمی توانیم درباره مقاصد فروش نفت شفاف باشیم چرا که آمریکا بصورت غیرقانونی سعی در آزار دیگر کشورها دارد.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا فنلاند می تواند برای رفع تنش بین ایران و آمریکا نقش میانجی ایفا کند، گفت: باید بستر این کار وجود داشته باشد که میانجیگیری موفق باشد. ایران علاقه‌ای به تقابل ندارد.

وزیر خارجه ایران که در ادامه عنوان کرد: مذاکرات مفصلی را با آمریکا داشتیم؛ ما میز مذاکره را ترک نکردیم. توافقی که همه آن را کامل بدانند وجود ندارد. موضوع میانجیگیری باید این باشد که آمریکاییها چگونه می توانند به تعهداتشان بازگشته و به تعهدات خود در چارچوب قطعنامه شورای امنیت برگردند که نه تنها خودشان آن را تصویب کردند بلکه حامی آن نیز بودند.

وی با طعنه درباره خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تاکید کرد که در آمریکا انقلابی رخ نداده بلکه فقط یک انتخابات برگزار شده است.

ظریف در ابتدای این نشست نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور مجددش در هلسینکی و قدردانی از مهمان نوازی فنلاند گفت: فنلاند دوست قدیمی ایران است و نقش مهمی در حفظ مسیر رو به جلو دارد.

وزیر خارجه در ادامه صحبتهای خود در نشست خبری درباره تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران گفت: جنگ اقتصادی از جنگ نظامی بدتر است چون در جنگ اقتصادی هدف مردم عادی هستند ولی در جنگ نظامی هدف نظامیان هستند هر چند ممکن است در حاشیه آن غیرنظامیان نیز هدف قرار گیرند. آمریکا نه تنها خودش تحریم اعمال می‌کند بلکه دیگران را هم وادار می کند که ما را تحت تحریم قرار دهند.

وزیر خارجه گفت که با همتای فنلاندی در زمینه حقوق بشر بحثهای خوبی داشته است و افزود: ما به حاکمیت همدیگر احترام می گذاریم البته بحثهای جدی در این زمینه داشتیم. معتقدیم هر کشوری دارای این ظرفیت است که وضعیت حقوق بشر خود را ارتقا دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: ایران همیشه برای گفت‌وگو آماده و جدی بوده است. ولی مخالف استفاده ابزاری از حقوق بشر برای مقاصد سیاسی است.

ظریف همچنین گفت: اروپا باید علیرغم خروج یکجانبه آمریکا از برجام به تعهدات خود در این توافق پایبند باشد. ایران همواره خواستار افزایش سطح روابط خود با فنلاند است و گفتگوهای خوبی داشتیم که برای حفظ برجام چه اقداماتی را صورت دهیم.
وی افزود: درباره امنیت منطقه گفتگوهای خوبی داشتیم. ایران دارای بیشترین ساحل در خلیج فارس است و در یک طرف تنگه هرمز قرار دارد. معتقدیم تنگه هرمز باید برای همه امن باشد اما آمریکا جنگی اقتصادی را علیه ملت ایران آغاز کرده است.

وی همچنین با اشاره به جنگ یمن گفت: حقوق بشر در یمن با کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان در این کشور نقض شده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید