فارس/ برنامه میدان انقلاب شب گذشته با حضور اکبر ترکان، مشاور سابق رئیس جمهور و یاسر جبرائیلی کارشناس مسائل سیاسی روی آنتن شبکه 3 رفت. در این برنامه درباره راهکارها و فرصت‌های دولت در 2 سال باقی‌مانده گفت‌وگو شد، ترکان به شدت از صنعت خودروی ایران دفاع کرد و جبرائیلی از سیاست های خودرویی ایران انتقاد نمود.

ترکان در برابر انتقادات یاسر جبرائیلی برای صنعت خودرو گفت: شاید بد نباشد که یک پرونده باز کنیم و ببینیم که افتخارات صنعت خودرو در طراحی خودرو، طراحی موتور و ... قابل تحسین است یا قابل تحسین نیست. اکنون صنعت خودروی ایران 5/1 میلیون شاغل دارد. من مدافع صعنت خودرو هستم. ما صنعت خودرو داریم و بسیار هم نیرومند است. روزگاری صنعت خودروی ما به ازای هر ماشین 500 دلار ارزبری داشت، بعدا با سیاست‌های قبلی دولت آقای احمدی‌نژاد، این عدد به هر خودرو، 7هزار دلار ارزبری افزایش یافت چرا که مثلا یک قطعه که در بازار قیمتش 5 دلار بود، در داخل ساخته می‌شد و از آن‌جا که قیمت دلار 960تومان و غیرواقعی بود، به 7 هزار دلار می‌رسید. اکنون ارزبری هر خودرو از 1500 دلار به بالا است. ما 5/1 میلیون خودرو می‌سازیم. اگر قرار بود که از خارج وارد کنیم باید 10 هزار تا 15 هزار دلار می‌دادیم در حالی که امروز همین رقم را با 1000 تا 1500 دلار می‌سازیم. اشتغال صنعت خودرو به تنهایی یک وزن بزرگی در اشتغال ایران است.

جبرائیلی در پاسخ به موضوع اشتغال صنعت خودرو سازی گفت: به نظرم نگاه شما به اشتغال اشتباه است. هدف اقتصاد، ایجاد اشتغال نیست بلکه اشتغال ابزاری برای ایجاد رفاه و پیشرفت است. این که یک بنگاه درست کنید و آدم در آن بریزید و به آن افتخار کنید خوب نیست.

ترکان بیان داشت: این آدم‌ها در ایران خودرو نیستند؛ ما 1100 قطعه‌ساز داریم که خصوصی هستند.

جبرائیلی گفت:‌ قطعه‌ساز نیستند بلکه واردکننده قطعات هستند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید