فارس/ وزیر امور خارجه کشورمان در پیام‌های توئیتری جداگانه، سیاست آمریکا در قبال جنگ یمن و ائتلاف به اصطلاح مسالمت‌آمیز آمریکا را زیر سوال برد.

محمد جواد ظریف سیاست آمریکا در قبال جنگ یمن را نشانه برتری نفت نسبت به خون انسان‌ها دانست و در پیامی توئیتری نوشت:

«خون عرب در مقابل نفت عرب/ الفبای سیاست ایالات متحده.

چهار سال بمباران کشور یمن، ۱۰۰ هزار کشته از مردم یمن، ۲۰ میلیون یمنی دچار سوء تغذیه و ۲.۳ میلیون مورد ابتلا به وبا به معنای اعطای اختیار تام به جانیان است.

[در مقابل] حمله تلافی‌جویانه یمن به تانکرهای ذخیره نفتی به معنای «اقدام جنگی» غیرقابل قبول است.»وزیر امور خارجه ایران همچنین در پیامی دیگر با انتقاد از تلاش‌های آمریکا، عربستان سعودی و دیگر شرکای آنها برای ایجاد ائتلاف ضد ایرانی، با یادآوری طرح‌های دیپلماتیک ایران برای حفاظت از امنیت منطقه از حدود 30 سال پیش تا کنون، ائتلاف به اصطلاح مسالمت‌آمیز آمریکا را زیر سوال برد و در پیامی توئیتری به کنایه پرسید: «ائتلاف راهکار مسالمت‌آمیز؟».

وی سپس لیستی از «طرح‌های دیپلماتیک ایران» برای حفظ امنیت منطقه و افزایش همکاری‌های صلح‌آمیز را مجددا ذکر کرد.

«1985 امنیت در خلیج فارس
1997 گفت‌وگوی تمدن‌ها
2013 جهان علیه خشونت
2013 طرح صلح سوریه
2014 انجمن گفت‌وگوهای منطقه‌ای
2015 طرح صلح یمن
2017 روند [مذاکرات] آستانه
2019 معاهده هدم تجاوز منطقه‌ای»«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا که در سفری منطقه‌ای به عربستان سعودی و بعد از آن امارات عربی متحده رفته، روز گذشته (پنجشنبه) مدعی شده بود کشورش همچنان به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز در منطقه و ایجاد ائتلاف است و این در حالی است که ظریف به «تهدید دنیا» و «تهدید‌های خود به جنگ در منطقه» ادامه می‌دهد.

ظریف نیز روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» به واشنگتن و ریاض در مورد هرگونه اقدام نظامی علیه ایران هشدار داد. او در پاسخ به این سؤال که تبعات اقدام نظامی آمریکا یا عربستان سعودی علیه ایران چیست، گفت: «یک جنگ تمام‌عیار.»

در روزهای گذشته پس از عملیات ارتش و انصارالله یمن علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی در مناطق «بقیق» و «خریص»، آمریکا و عربستان سعودی که در مقابله با تسلیحات یمنی‌ها ناکام مانده‌اند، ایران را عامل این ناکافی معرفی کرده‌اند. واشنگتن و ریاض مدعی هستند که ارتش یمن توان انجام چنین عملیات پیچیده‌ای را نداشته است، بنابراین این ایران بوده که این عملیات را انجام داده است.

سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز با رد این ادعا، گفت دلیل اتهام‌زنی به ایران این است که آمریکا و عربستان باور نمی‌کنند ملت یمن با دستان خالی، به چنین توانمندی‌هایی دست یافته باشند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

رزرو آنلاين بليط
ساميار آگهی