انصاف نیوز/ فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه کسانی ثبت نام کردند که از اصولگرایی بیشتر شعارش را مطرح می‌کنند تا اینکه واقعا ریشه‌های اصیل و پایداری را در اصولگرایی داشته باشند، گفت: این مشکلی است که در کشور با آن مواجه شدیم که زنگ خطر و هشداری برای حاکمیت و دست اندرکاران انتخاباتی است.

مرتضی مبلغ، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با انصاف نیوز در پاسخ به این سوال که آقای عارف برای انتخابات آتی مجلس ثبت نام نکردند، شما آینده‌ی سیاسی آقای عارف را چگونه می‌بینید؟، گفت: به هر حال این تصمیم شخصی ایشان بوده که در انتخابات شرکت نکردند، دوستان این نظر را داشتند که ایشان در انتخابات شرکت کنند. اما جمع بندی او این بود که در انتخابات فعال نباشد؛ این تصمیم شخصی است. اینکه چگونه ایشان به این تصمیم رسیده‌اند را باید از خودشان پرسید.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا درست است که آقای عارف تصمیم شخصی در این باره بگیرند؟، افزود: با یک مشکل اساسی درکشور مواجه هستیم که در انتخابات هم خود را نشان داد؛ مشکلات عدیده‌ی کشور، حوادث اخیر آبان ماه و از آن مهم‌تر آن نگاه اتقباضی و متصلبانه به انتخابات و بررسی صلاحیت بسیاری از نیروهای ارزشمند که از صحنه حذف می‌شوند؛ این موارد باعث می‌شود انگیزه‌ی بسیار پایینی در نیروهای شجاع و توانمند باشد، حتی بسیاری از آنها حاضر نشدند که برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کنند.

یعنی احساس می‌کنند حضور آن‌ها چه فایده‌ای دارد؟ اگر بیایند قطع به یقین رد صلاحیت خواهند شد. زیرا قبلا این مورد را تجربه کردند. یک گروه اندکی برای انتخابات تصمیم می‌گیرند و کشور از نیروهای توانمند محروم می‌شود؛ در نتیجه مجلس هم از این نیروها خالی می‌شود. جای تقدیر از افراد شجاعی که ثبت نام کردند وجود دارد. بسیاری از افراد حاضر به ثبت نام نشدند حتی در میان اصولگرایان اصیل و ریشه‌دار، یعنی آنهایی که تراز اول اصولگرایی هستند، در انتخابات نامزد نشدند و یا تعدادشان بسیار اندک بود.

کسانی ثبت نام کردند که از اصولگرایی بیشتر شعارش را مطرح می‌کنند تا اینکه واقعا ریشه‌های اصیل و پایداری را در اصولگرایی داشته باشند و این مشکلی است که در کشور با آن مواجه شدیم که زنگ خطر و هشداری برای حاکمیت و دست اندرکاران انتخاباتی است.

مثل همان حوادث ناگواری است که در آبان‌ماه رخ داد. خسارت‌های مادی و معنوی بر کشور وارد شد و خون‌هایی ریخته شد. آنها هم هشداری بزرگ برای حاکمیت نظام است؛ پس باید عوامل آن را جست‌وجو کرد که قطعا بخش مهمی از عوامل به یک سری از سیاست‌های غلط و نادرست در مدیریت کشور بر می‌گردد؛ باید حتما در آن تجدید نظر شود و سیاست‌های درست و منطقی مفید و موثری اتخاذ شود. رویکردها تغییر کند تا بتوانیم از این مشکلات خارج شویم.

مبلغ در پیش بینی آینده انتخابات عنوان کرد: وضعیت آینده‌ی مجلس به این باز می‌گردد که چقدر فضای رقابتی، واقعی و انتخابات آزاد شکل می‌گیرد تا فضایی با نشاط سیاسی انتخاباتی رخ دهد؛ باید عوامل موثری باشد تا فضا رقابتی شود. شرایط جامعه سرخورده و منفعل است. آینده‌ی اصلاح طلبان را باید متناسب با فراز و نشیب‌ها بررسی و تحلیل کرد. مواضع را باید باتوجه به شرایط جامعه اتخاذ کنند. به هر حال اصلاح طلبان وظایف ملی خود را در قبال حوادث انجام می‌دهند. شاید مشکلات کشور کاهش پیدا کند؛ گشایش‌های سازنده‎ای در امور مردم به وجود می‌آید.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به این ناامیدی‌ها ادامه دادن بهتر است یا کنار کشیدن؟ خاططرنشان کرد: من چیزی را تجویز نمی‌کنم؛ همگی تلاش می‌کنند نیروهای شایسته نامزد شوند اما بسیاری از آنها نامزد نشدند؛ به هر حال باید نیروهای شایسته به عنوان نامزد شرکت می‌کردند و منتظر می‌ماندند تا ببینند چه سرنوشتی بر روند انتخابات حاکم می‌شد و نتیجه‌ی بررسی صلاحیت‌ها‌ چه می‌شود؟ به استناد تجارب گذشته فکر کردند همان روند ادامه دارد؛ فکر کردند کار موثر و مفیدی نیست و نتیجه‌ی آن از قبل مشخص است. اما اگر این اتفاق افتاد، آن زمان باید تصمیم خود را بگیرند، نه اینکه از پیش این فکر را کنند. این واقعیت تلخی است که بر سیاست کشور وارد است و محصول آن این شرایط است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید