آخرین خبر/ پس از انتقادات تولیت آستان قدس رضوی در جلسه ستاد کرونا استان خراسان رضوی، درب‌های حرم مطهر رضوی که از طلوع تا غروب آفتاب باز و حرم مطهر رضوی پذیرای زائران بود، به دستور تولیت آستان قدس رضوی بدون محدودیت و ۲۴ ساعته باز می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی در چهل و ششمین جلسه ستاد کرونا استان خراسان رضوی که با حضور آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و اعضای این ستاد به میزبانی آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، ضمن تقدیر از دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف استان خراسان رضوی در همکاری با این آستان مقدس، اظهار کرد: در این مدت تمام دستگاه‌ها و بخش‌های استان نهایت همکاری را با آستان قدس داشتند؛ از علمای محترم استان و خصوصا نماینده محترم ولی فقیه در استان حضرت آیت الله علم الهدی در پشتیبانی معنوی، سپاسگذار هستم.
وی افزود: ما طبق دستور رهبری معظم انقلاب خود را موظف می‌دانیم که مصوبات ستاد ملی کرونا را کاملا اجرا کنیم و تاکنون نیز چنین بوده است، اما همانگونه که رهبری معظم انقلاب توجه به دستور ستاد ملی کرونا را به تمام مسئولان متذکر شدند، از ستاد نیز خواستند در خصوص مکان‌های مذهبی با مسئولان مربوطه مشورت شود.
تولیت آستان قدس رضوی ابراز داشت: ما بر اساس نظر کارشناسی مخالف ایجاد محدودیت زمانی برای امر زیارت هستیم و معتقدیم باز و بسته کردن صحن‌های مطهر در زمان‌های مقرر، ضمن اینکه بی‌احترامی به این حرم مطهر است، خود نقض غرض بوده و باعث ایجاد اجتماع بیشتر مردم می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه آستان قدس رضوی نه تنها با هیچ بخشی در کشور بلکه با هیچ کجای دنیا قابل قیاس نیست، تصریح کرد: موضوع ابلاغ بازگشایی حرم‌های مطهر با ستاد ملی کرونا است، اما نحوه بازگشایی آن باید برعهده آستان‌های مقدس باشد.
وی با بیان اینکه روزانه در میان زائران حاضر و سخنان آنها را می‌شنوم، ابراز کرد: زائران از بنده می‌پرسند (شما در سخنرانی خود گفتید نگران سلامت زائران هستم لذا محدودیت زیارت ایجاد کردید، اکنون آیا محدود کردن زمان زیارت در زمان آفتاب و گرمای هوا در راستای سلامت زائران است؟) و من پاسخی برای آن ندارم.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید براینکه وظیفه اصلی ما و همه خادمان امام رضا(ع) تکریم زائران است، افزود: شرایط موجود نه تنها در جهت تکریم زائران نبوده بلکه تهدیدی برای سلامت مردم است و بایستی دولت هرچه سریع تر نسبت تصمیمات خود تجدیدنظر نماید.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به اینکه ما خود را موظف به اجرای دستورات ستاد کرونا می‌دانیم، افزود: هماهنگی باید دو طرفه باشد اما اکنون چنین شرایطی نیست و ما انتظار داریم ستاد ملی کرونا نظرات کارشناسی آستان ها را بشنود و سپس تصمیم بگیرند.

درب‌ های حرم مطهر رضوی ۲۴ ساعته باز است
پس از بسته شدن درب‌های آستان‌های مقدس و سپس بازگشایی برای ساعات محدود، انتقادهای مختلفی از سوی کارشناسان شده بود که باز و بسته شدن درب‌های حرم موجب ازدحام و رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی می‌شود.
وزیر بهداشت امروز در مشهد حاضر شد و در جلسه‌ای که با حضور اعضای ستاد مبارزه با کرونا در خراسان رضوی تشکیل شد، نظرات تولیت آستان قدس رضوی مطرح و دیدگاه‌های کارشناسان نیز مورد بررسی قرار گرفت.
پس از جلسه امروز با دستور تولیت آستان قدس رضوی از امشب درب‌های حرم مطهر رضوی به صورت ۲۴ ساعته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی باز خواهد بود.
گفتنی است؛ در پی شیوع ویروس کرونا و به دستور ستاد ملی مبارزه با این ویروس، درب‌های حرم مطهر رضوی از 27 اسفند ماه به روی زائران و مجاوران بسته شده بود و در پنجم خرداد ماه هم‌زمان با طلوع آفتاب بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا(علیه‌السلام) آغاز و هر روز طلوع آفتاب تا غروب آن صحن‌های حرم مطهر رضوی پذیرای عاشقان امام رئوف بودند.