فارس/ نماینده دائم ایران در آژانس گفت: این تمسخر آمیز است که عربستان، ایران را به خاطر درگیری در منطقه متهم می‌کند، در حالی که دست آنها آغشته به خون مردم سوریه، لیبی، عراق و یمن است. آیا کشوری در منطقه وجود دارد که پادشاهی سعودی در آن درگیر نباشد؟

در پی مطرح شدن برخی ادعاهای واهی از سوی سفیر عربستان سعودی در نشست شورای حکام، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در واکنش به وی اظهار داشت: در مورد موضوعات منطقه‌ای و به اصطلاح فعالیت‌های بی ثبات کننده در منطقه، نیازی به داشتن استعداد سیاسی عمیق برای درک آنچه در منطقه ما اتفاق می افتد، نیست.
وی افزود: در حقیقت، نیاز به کسب اطلاعات در مورد برخی کلمات کلیدی مانند طالبان، داعش، القاعده، جنگ در یمن، درگیری‌های گروهی در لیبی و غیره وجود دارد. واضح است که ایراد اتهام به دیگر کشورها، راهبردی است که توسط فدراسیون دو جنگ طلب (ایالات متحده و پادشاهی عربستان) به عنوان مغز متفکر تمامی موارد فوق برای یافتن یک قربانی جهت سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در جاهای دیگر استفاده می‌شود.
غریب‌آبادی خاطرنشان کرد: این تمسخر آمیز است که عربستان، ایران را به خاطر درگیری در منطقه متهم می‌کند، در حالی که دست آنها آغشته به خون مردم سوریه، لیبی، عراق و یمن است! آیا کشوری در منطقه وجود دارد که پادشاهی سعودی در آن درگیر نباشد؟!
نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه عربستان سعودی از شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای ایران شکایت دارد، گفت: انگار کار دنیا وارونه شده است! پادشاهی سعودی به عنوان کشوری با برنامه هسته‌ای بسیار غیر شفاف، شاید بتواند به خاطر شرایط فعلی سکوت را برای خودش بخرد، اما نمی‌تواند آن را برای همیشه پنهان کند.
وی ادامه داد: نیازی به مراجعه به گذشته نیست، فقط گزارش اجرای وضعیت پادمان‌های آژانس در سال ۲۰۱۹ را بخوانید. سعودی یک عضو ان.پی.تی و دارای موافقتنامه جامع پادمان دوجانبه لازم الاجراء با آژانس است، اما تاسف آور است که با وجود درخواست‌های مکرر آژانس طی سالیان گذشته، همچنان خود را معاف از پذیرش بازرسان آژانس می‌داند.
غریب‌آبادی اضافه کرد:‌متأسفانه هنوز این واقعیت توسط آژانس، حتی در میان تهدیدات آشکار مقامات عربستان برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای، به شورای حکام گزارش نشده است.
وی تصریح کرد: آژانس و کشورهای عضو آن باید برای عربستان سعودی روشن کنند که جامعه بین‌المللی هیچگونه انحرافی را از یک برنامه صلح آمیز هسته‌ای تحمل نخواهد کرد.
نماینده ایران ادامه داد: در مورد استناد عربستان سعودی به گزارش سازمان ملل متحد در مورد قطعنامه ۲۲۳۱، باید خاطرنشان کنم که متهم کردن کشورها از طریق رویه‌های سر خود، بدعت خطرناکی است که به اعتبار سازمان ملل آسیب می‌رساند و نباید مورد قبول جامعه جهانی واقع شود.
غریب‌آبادی گفت: گزارش لکه دار و سیاسی دبیرکل، واقعیت‌های میدانی در این خصوص که وضعیت فعلی منطقه نتیجه مستقیم سیاست‌های غلط رژیم آمریکا و عربستان سعودی است را تغییر نمی‌دهد.
وی پرسید: چگونه تیم تحقیقاتی سازمان ملل می‌تواند میلیاردها دلار فروش اسلحه به رژیم سعودی که علیه مردم بیگناه یمن استفاده می‌شود را نادیده بگیرد، اما از طرف دیگر، در زباله‌های اسقاطی عربستان سعودی به جستجوی سرنخی می‌پردازد تا ادعاهای بی اساس آمریکا را توجیه کند؟