میزان/ سخنگوی وزارت خارجه با اعلام خبر ملاقات نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با معاون سیاسی گروه طالبان، گفت: این دیدار‌ها در راستای تلاش‌ها و رایزنی‌های ایران برای انجام گفت‌وگو‌های بین الافغانی با هدف برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان صورت می‌پذیرد.

سید عباس موسوی با اعلام خبر ملاقات روز دوشنبه محمد ابراهیم طاهریان نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان با معاون سیاسی گروه طالبان در قطر گفت: وی همچنین با نماینده ویژه دولت قطر در امور افغانستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد: این دیدار‌ها در راستای تلاش‌ها و رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران برای انجام گفتگو‌های بین الافغانی با هدف برقراری صلح، ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی افغانستان صورت می‌پذیرد.

طاهریان ۱۷ اردیبهشت ۹۹ نیز در تماس تلفنی با مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر به بررسی تحولات جاری در افغانستان پرداخت.

دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی در خصوص روند آتی در مذاکرات بین‌الافغانی و تلاش‌های همه‌جانبه جهت جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا در افغانستان نیز تبادل‌نظر و رایزنی کردند.

این گفت‌وگوی تلفنی در حالی انجام شده است که هم‌اکنون یکی از نگرانی‌های جامعه بین‌المللی به ویژه همسایگان افغانستان موضوع شیوع بیماری کرونا در این کشور به ویژه در مناطق تحت کنترل طالبان است که هم‌زمانی آن با مشکلات گسترده اقتصادی و کمبود منابع و مواد اصلی غذایی می‌تواند موجی از آسیب‌های جدید و جدی در افغانستان را در پی داشته باشد.

طاهریان پیش از این نیز با سفر به کابل و دیدار با رهبران این کشور از جمله محمد اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله، مواضع و پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات سیاسی کنونی در این کشور را ارائه و از آمادگی کشورمان برای کمک همه‌جانبه به منظور برون‌رفت افغانستان از بن‌بست سیاسی موجود خبر داده بود.