تسنیم/ معاون وزیر امور خارجه کشورمان به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ساعاتی پیش تصویری از دیدار خود با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران را در توئیتر منتشر کرده بود، توصیه کرد که فاصله اجتماعی و سیاسی را رعایت کند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه چهارشنبه در پیامی توئیتری به دیدار اخیر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران واکنش نشان داد.

عراقچی در پیامی طعنه‌آمیز در واکنش به دیدار رافائل گروسی و برایان هوک نوشت: «بهتر است که هم فاصله اجتماعی را رعایت کنید و هم فاصله سیاسی را.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعاتی پیش طی پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر با انتشار تصویری از دیدار خود با برایان هوک -که کشورش همواره به دنبال جوسازی علیه ایران در سازمان‌های بین‌المللی بوده - اعلام کرد که با این دیپلمات ارشد آمریکایی در خصوص مسائل پادمانی ایران صحبت کرده است.

برایان هوک از روز دوشنبه در راستای افزایش فشار بر ایران، سفرهای فشرده‌ای به عربستان، امارات، بحرین و سرزمین‌های اشغالی داشته و پس از پایان سفرش به خاورمیانه، طی توقفی کوتاه در وین با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرده است.

حدود دو هفته قبل شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) علیه ایران را به تصویب رساند؛ قطعنامه‌ای که در آن از ایران خواسته شده است در خصوص ارائه دسترسی‌ به برخی سایت‌های هسته‌ای همکاری بیشتری با آژانس داشته باشد.

دی پی تصویب این قطعنامه پیشنهادی انگلیس، فرانسه و آلمان علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قطعنامه را قطعنامه‌ای سیاسی و اقدامی غیرسازنده و غیرمسئولانه خواند و تأکید کرد که بانیان این قطعنامه مسئول تنش‌آفرینی در روابط میان ایران و آژانس بین‌الملی انرژی اتمی هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با رد کامل قطعنامه سیاسی و غیرفنی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: در حالی که جمهوری اسلامی ایران بالاترین سطح از همکاری را با آژانس داشته است، صدور قطعنامه شورای حکام اقدامی کاملاً غیرسازنده و مأیوس کننده است.