ایرنا/ گروه رسانه ای شرق آسیا در هنگ کنگ که با نام «آسیا تایمز» شناخته می شود در تحلیلی خاطر نشان کرد که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به دنبال مرگ برجام است.

به گزارش ایرنا، آسیا تایمز روز جمعه در مطلبی با نظرداشت مواضع آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و تحت فشار قراردادن اعضای دیگر شورای امنیت برای رسیدن به این هدف نوشت: هدف آمریکا چیزی جز کشتن برجام نیست.

گزارش تصریح می کند که همه این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که آمریکا در آستانه یک انتخابات دیگر ریاست جمهوری است و تحلیلگران بر این باورند که پیش بردن طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با هدف از بین بردن توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ از سوی ترامپ آنهم تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری صورت می گیرد.

گزارش ادامه می دهد که در نشست شورای امنیت سازمان ملل هم که در این هفته برگزار شد همه اعضا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی موسوم به برجام به عنوان یک توافق بسیار مهم بین المللی دفاع کرده و خواستار حفظ آن شدند.

آسیا تایمز نوشت: «جانگ جون» سفیر چین در سازمان ملل تلاش های آمریکا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تقبیح کرد و گفت که چنین موضوعی امکان پذیر نیست.

بنا به این گزارش نمایندگان چین و روسیه در اظهارات خود صراحتا با این موضوع مخالفت کردند و حتی خواستار آن شدند که طبق توافق، تحریم تسلیحاتی ایران در پایان مهلت در ماه اکتبر لغو شود.

گزارش تاکید می کند که از دیدگاه چین کشوری که (آمریکا) از برجام خارج شده است دیگر حق فعال کردن مکانیسم ماشه را در اختیار ندارد.

گروه رسانه ای خبری هنگ کنگی می نویسد که اروپایی ها هم به رغم اینکه در برخی موارد مستقیما با آمریکا مخالفت نمی کنند اما در نشست شورای امنیت از برجام دفاع کردند و آن را موضوعی به مراتب مهمتر از تمدید تحریم تسلیحاتی دانستند.

آسیا تایمز از قول فرانسه آورده است که این کشور از هیچ پیشنهاد و اقدام یکجانبه ای که باعث بازگرداندن تحریم ها شود حمایت نمی کند و چنین اقدامی را باعث شکاف در میان اعضای شورای امنیت می داند و اینکه به عدم اشاعه کمکی نمی کند.