فارس/ دومین گروه از دانشجویان و ایرانیان مقیم بلاروس که در پی شیوع ویروس کرونا خواستار بازگشت به کشور بودند، روز جمعه ۲۰ تیر ماه به ایران بازگشتند.

با پیگیری‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در مینسک، دومین گروه از دانشجویان و هموطنان ایرانی مقیم بلاروس دیروز (جمعه) ۲۰ تیر ماه با یک پرواز فوق العاده هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) به کشور بازگشتند.

اولین گروه از هموطنان ایرانی شامل حدود یکصد نفر از دانشجویان و ایرانیان مقیم بلاروس که در پی لغو پروازها بر اثر شیوع ویروس کرونا در این کشور حضور داشتند و خواستار بازگشت به ایران بودند، ۱۱ خرداد ماه به کشور بازگشتند.

این پرواز با هماهنگی و تلاش‌های وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «ایران ایر» برقرار و اقدام به انتقال هموطنان ایرانی به کشور کرد.

سعید یاری سفیر ایران در مینسک در این مدت و در رایزنی با مقامات و مسئولان دانشگاه در بلاروس پیگیر وضعیت سلامت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور شده بود.

در پی شیوع کرونا و از جمله تعطیلی دانشگاه‌ها جمعی از دانشجویان و ایرانیان مقیم در تعدادی از کشورها از جمله کشورهای اروپایی خواستار بازگشت به کشور بودند که با پیگیری‌های وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در آن کشورها و با هماهنگی وزارتخانه‌های بهداشت و راه و برقراری پروازهای فوق العاده به کشور بازگشتند.