فارس/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن درباره دفتر پیشخوان خدمات در انگلیس گفت که به جز تعرفه مصوب خدمات کنسولی، هیچگونه وجه اضافه‌ای از مراجعان در این دفتر دریافت نمی‌شود.

حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن امروز (شنبه) در صفحه تلگرامش درباره دفتر پیشخوان خدمات در انگلیس که مورد انتقاد برخی از هموطنان ایرانی مقیم قرار گرفته است، نوشت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن برای تسهیل خدمات کنسولی و تکریم هموطنان عزیز مقیم انگلستان‌ و با بهره گیری از تجربه و ابتکار موفق تشکیل دفاتر «پلیس+۱۰» و«پیشخوان دولت» در داخل کشورمان، پیشنهادی برای سپردن بخش «پذیرش درخواست های کنسولی» به یک دفتر پیشخوان خدمات کنسولی مطرح کرده است.

وی توضیح داد:بر اساس این طرح، دفتر پیشخوان در انگلیس در قبال هزینه محدودی که به صورت شفاف اعلام ‌می‌شود، ثبت درخواست‌های اولیه هموطنان گرامی شامل امور گذرنامه، صدور شناسنامه و صدور دیگر اسناد وقایع اربعه و تایید اسناد و همچنین تکمیل درخواست در سامانه میخک و‌ تکمیل فرم‌های اداری را بر عهده می‌گیرد.

سفیر ایران در لندن خاطرنشان کرد: با توجه به اقامت ایرانیان عزیز در شهرهای مختلف انگلیس که برای دریافت خدمات کنسولی ناچار به سفر به لندن در ساعات اداری هستند، انجام اقدامات اولیه ثبت درخواست خدمات در دفتر پیشخوان، باعث چابک سازی انجام امور و صرفه جویی در وقت و هزینه‌های سفر متقاضیان می‌شود.

بعیدی نژاد همچنین یادآور شد: بخش کنسولی سفارت، حتی یک تاریخ تخمینی برای امکان راه اندازی طرح پیشخوان خدمات کنسولی را هم اعلام کرد، ولی به دلیل تداوم بررسی‌ها، این طرح تا این لحظه در لندن به اجرا در نیامده است.

وی گفت که پیگیری‌های لازم در سطح سازمان‌های ذیربط برای بررسی و احیانا تصویب اصول و مقررات این طرح در جریان است.

سفیر ایران در انگلیس عنوان کرد: تا زمان تصویب ساز و کاری در این خصوص، بخش کنسولی سفارت در لندن، با راه اندازی سایت نوبت دهی و راه اندازی سامانه خدمات آنلاین و بهره گیری از خدمات پستی، سعی کرده مراجعات حضوری هموطنان محترم را به حداقل برساند.

بعیدی‌نژاد همچنین گفت که به جز تعرفه مصوب خدمات کنسولی، هیچگونه وجه اضافه‌ای از مراجعان دریافت نمی‌شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر برخی از مراجعان برای سهولت در اخذ کد رهگیری سامانه میخک، مبلغی را به شرکت‌های خصوصی می‌پردازند که ارتباطی به بخش کنسولی ندارد.

بعیدی نژاد همچنین تاکید کرد: کد رهگیری اصولا باید از سوی متقاضی تکمیل شود و‌ بخش کنسولی به هیچ وجه هزینه‌ای مازاد بر تعرفه رسمی کنسولی درخواست نمی‌کند.

‍ گفتنی است، تعدادی از مراجعان و هموطنان ایرانی مقیم انگلیس در این خصوص عنوان کرده‌اند که بخش کنسولی سفارت ایران در انگلیس که پیش از این بدون دریافت وجوه اقدام به ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم می‌کرد مدتی است با معرفی یک شرکت پیشخوان، مراجعان را وادار به پرداخت ۲۰ پوند کرده است.

مراجعان عنوان کرده‌اند که این پول تحت عنوان شرکت به نام یک شخص خاص واریز می‌شود و نه دولت یا سفارت جمهوری اسلامی ایران.