فارس/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو با بیان اینکه متاسفانه ما و روسیه در حوزه اقتصادی با یکدیگر فاصله زیادی داریم، بر توسعه همکاری ها و روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه روز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ در دیدار با گروهی از تجار و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم در روسیه در گفت و گویی مسائل و مشکلات آنان را به ویژه در دوره کنونی شیوع پاندمی کرونا و تحریم ها، مورد بررسی قرار داد.
سفیر کشورمان در این دیدار طی سخنانی با اشاره به اینکه تجار و صادرکنندگان ایرانی سفرای اصلی ایران در جهان هستند که نقش ویژه ای در توسعه و پویایی روابط دارند. اظهار داشت: متاسفانه ما و روسیه در حوزه اقتصادی با یکدیگر فاصله زیادی داریم، هر چند که در حوزه های سیاسی و امنیتی روابط دو کشور در هم تنیده و در سطح خوب و نزدیکی است.
جلالی افزود: اگر میخواهیم بگوییم روابط تهران و مسکو استراتژیک است باید تلاش کنیم تا این روابط در حوزه اقتصادی گسترش یافته و تراز تجاری دو کشور بیش از ارقامی باشد که در حال حاضر وجود دارد.
سفیر کشورمان با بیان اینکه سفارت ایران در روسیه تمام توان خود را بر گسترش روابط تجاری دو کشور در دوره جدید گذاشته است، عنوان کرد: تنها با توسعه روزافزون روابط اقتصادی می توانیم بگوییم که رابطه معنادار، ریشه ای و پایداری با روسیه داریم.
در ادامه این دیدار برخی از صادرکنندگان به بیان نگرانی ها و دغدغه های خود پرداختند و با اشاره به ظرفیتهای صادراتی کشورمان خواستار ایجاد همکاری و تعامل بیشتر و نزدیک تر صادرکنندگان ایرانی در حمایت از یکدیگر با هدف در دست گرفتن سهم قابل قبولی از بازار روسیه شدند.
ایجاد ساختاری برای توسعه صادرات از ایران به روسیه، ضرورت و اهمیت حضور رایزن بازرگانی ایران و تسهیل شرایط و مقررات صادراتی و تداوم برگزاری اینگونه نشستها از دیگر پیشنهادات و درخواست های مطرح شده در این دیدار بود.