فردا/ یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: خود روحانی سفر امسال به نیویورک را جدی نمی گیرد، دقیقا تفریحی به نیویورک می رود و تفریحی هم به ایران بر می گردد.
 
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 3 ماه دیگر برگزاری می شود و ترامپ و بایدن در نظرسنجی ها شانه به شانه هم پیش می روند. حتی در هفته های اخیر موقعیت بایدن بهتر از ترامپ ارزیابی می شود اما همه کارشناسان متفق القول معتقدند بایدن برای شکست دادن رئیس جمهور مستقر خیلی بیش از این ها به مقبولیت اجتماعی نیاز دارد وگرنه تنها به یک شکست آبرومند دست خواهد یافت.

متناسب با معادلات انتخاباتی داخل آمریکا، در ایران نیز دیدگاه های مختلفی درباره مذاکره مطرح می شود. برخی معتقدند باید با ترامپ پیش از انتخابات نشست و از او امتیاز گرفت چراکه او در قدرت ماندنی است، در مقابل گروهی نیز اعتقاد دارند «بایدن جای ترامپ را می گیرد بنابراین می ارزد که این چند ماه را هم صبر کرد».

فارغ از این نظرات ، یک تجربه تاریخی نیز وجود دارد که هیچ فرقی بین رئیس جمهور جمهوری خواه و رئیس جمهور دموکرات نیست چون هر دوی آنها راهبردی واحد با تاکتیک های متفاوتی را در قبال ایران پیش گرفته اند.

صادق زیباکلام درباره فرق بین پیروزی بایدن با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به خبرنگار «فردا» گفت: ترامپ از همان روز نخست ریاست جمهوری بغض و کینه خاصی نسبت به ایران داشت حال آنکه چنین نگاهی را اوباما نداشت. اگر ترامپ دوباره پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، ما هزینه سنگین تری را در مذاکره خواهیم پرداخت، در مقایسه با زمانی که بایدن وارد کاخ سفید شود.

وی افزود: از وقتی کرونا آمده میزان محبوبیت ترامپ در آمریکا کاهش پیدا کرده است و بسیاری از مردم معتقدند «سیاست های دولت ترامپ در مواجهه با این بیماری درست نبوده است»، اگر این مسئله به همراه دیگر عوامل دست به دست هم دهند و بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، همانطور که اشاره کردم باز هم برای مذاکره با آمریکا باید هزینه بدهیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران یک تضاد ماهوی و جوهری با آمریکا دارد بنابراین مهم نیست چه کسی در کاخ سفید رئیس جمهور باشد، درباره احتمال شانس مجدد روحانی برای مذاکره با آمریکا، یادآور شد: آمریکایی ها می دانند آقای روحانی کاره ای نیست چون نتوانست برجام را به سرانجام برساند.

وی افزود: آمریکایی ها متوجه هستند، هر توافق دیگری هم بین دولت روحانی و آنها صورت بگیرد هیچ فایده ای ندارد و روحانی ضعیف تر از آن هست که بتواند آن توافق را به سرمنزل مقصود برساند. اما سال آینده که گزینه جناح مخالف حسن روحانی رئیس جمهور می شود، آمریکایی ها می دانند که اگر با او به توافق برسند، تضمینی وجود دارد که آن توافق از قالب سند همکاری، شکل عملیاتی به خود بگیرد.

زیباکلام تأکید کرد: غربی ها دیگر هیچ توافقی با آقای روحانی نمی کنند و منتظر می مانند تا ببینند چه کسی سال آینده رئیس جمهور ایران می شود. با این اوصاف آقای روحانی امسال یک سفر معمولی به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل خواهد داشت و هیچ کس هم آمدن او به نیویورک را جدی نمی گیرد. حتی خود روحانی نیز رفتن به نیویورک را جدی نمی گیرد، دقیقا تفریحی به نیویورک می رود و تفریحی هم به ایران بر می گردد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar