تسنیم/ رئیس کمیسیون اصل نود مجلس جزئیات پیشنهادات نمایندگان برای بازنگری در فعالیت و اختیار این کمیسیون را تشریح کرد.
حجت الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به بسته‌های پیشنهادی دهگانه نمایندگان به منظور اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس، گفت: یکی از بسته‌های پیشنهادی مربوط به بازنگری در فعالیت و اختیار کمیسیون اصل نود  است که پیشنهاداتی در این زمینه از سوی نمایندگان مطرح شده است.

وی در تشریح پیشنهادات نمایندگان برای بازنگری در فعالیت و اختیار کمیسیون اصل نود، افزود: از جمله پیشنهادات این است که اعضای کمیسیون اصل نود همانند کمیسیون‌های تخصصی مجلس به هنگام بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق حضور داشته باشند.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه پس از اتمام یک دوره مجلس متاسفانه بعضا پرونده تحقیق تفحص‌ها و برخی شکایات مفقود می‌شود، افزود: در این بسته پیشنهادی همچنین آمده است که یک نسخه از گزارش‌های نهایی تحقیق و تفحص‌های انجام شده و شکایات در قالب ماده 234 و 211 آیین نامه در کمیسیون محفوظ بماند.

پژمانفر اظهار کرد: افزایش تعداد اعضای دائم کمیسیون اصل نود از دیگر پیشنهادهای مطرح در این بسته است. ما خواستار افزایش تعداد اعضای دایم کمیسیون مانند سایر کمیسیونهای تخصصی با کف و سقف 19 و 22 نماینده هستیم و یا حداقل تعداد اعضای کمیسیون از 8 نفر فعلی به 13 نفر شدیم.

وی در تشریح پیشنهاد دیگر نمایندگان برای کارآمدتر کردن کمیسیون اصل نود، گفت: کمیسیون اصل نود به عنوان دیدبان عمل کرده و می‌تواند موضوعات را بر اساس پرونده و شکایاتی که به کمیسیون واصل شده بررسی کند و در قالب طرحی برای حل ریشه‌ای مشکلات اقدام کند لذا پیشنهاد داده‌ایم که طرح‌هایی که براساس شناسایی طرز کارهای غلط قوای سه گانه از طرف کمیسیون اصل نود مجلس و با کمک مرکز پژوهش‌های قوه مقننه و همچنین کمیسیون تخصصی مورد نظر تدوین میشود، خارج از نوبت در جلسه علنی مورد رسیدگی قرار گیرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس تصریح کرد:  این بسته پیشنهادی برای بررسی و تصمیم‌گیری نهایی به کمیسیون تدوین آییننامه داخلی مجلس ارسال شده است و امیدواریم به تصویب اعضای کمیسیون تدوین برسد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar