فارس/ معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور رایزنی با مقامات جمهوری آذربایجان امروز به باکو می‌رود و قرار است در ادامه سفر منطقه‌ایش به مسکو، ایروان و آنکارا هم برود.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز (سه‌شنبه) به منظور بازدید از مناطق مرزی شمال استان اردبیل وارد پارس آباد شد، در جمع خبرنگاران هدف از این سفر را بازدید از نقاط مرزی به ویژه سد خداآفرین و بقیه تاسیساتی که در این مرزها وجود دارد و اطمینان از اینکه امنیت این مرزها، تاسیسات و سد تامین می‌شود، برشمرد.

وی افزود: چون عازم آذربایجان هستم لازم بود از مناطق مرزی به خصوص سد خداآفرین و سد میل مغان بازدیدی داشته باشم و امنیت ددر این منطقه را بررسی کنیم تا انشاءالله در بحث‌های سیاسی ادامه دهیم.

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز سه شنبه نیز با حضور در شهرستان خداآفرین از مناطق مرزی کشورمان در این منطقه بازدید کرد.


معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در بازدید از مناطق مرزی خداآفرین، در جریان وضعیت منطقه به دلیل همجواری با میدان جنگ قره باغ قرار گرفت. 

عراقچی همچنین از وضعیت سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی نیز دیدن کرد. 

معاون وزیر امور خارجه کشورمان را در این سفر، فرماندار خداآفرین و جمعی از مقام های سیاسی و نظامی مستقر در محل همراهی کردند. 

در همین خصوص نیز سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر منطقه‌ای عراقچی به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور و به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ و درگیری‌های به وقوع پیوسته بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان خبر داد.

وی افزود: عراقچی علاوه بر حضور در مناطق مرزی و اطلاع از آخرین شرایط میدانی سفرهایی را به باکو، مسکو، ایروان و آنکارا در برنامه خواهد داشت.

قرار است عراقچی امشب وارد باکو شود و با مقامات جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کند.

سید عباس موسوی نیز روز سه شنبه در توییتی نوشت: سید عباس عراقچی به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران امشب در صدر هیاتی به باکو سفر می کند.

وی افزود:عراقچی قرار است فردا در خصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه، درگیری های جاری در منطقه و ابتکار ایران برای حل مناقشه و سایر موضوعات با مقامات ارشد ج. آذربایجان گفتگو و رایزنی کند.

به گزارش فارس، بامداد یکشنبه ششم مهر ماه دور جدید درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ آغاز شد و علیرغم چند توافق آتش بس هنوز درگیری‌ها بین دو کشور در جریان است.

جمهوری اسلامی ایران در این مدت تلاش های زیادی را برای توقف درگیری و برقراری آتش بس صورت داد و در همین خصوص ظریف در رایزنی‌های تلفنی با همتایان خود در این کشور آنها را به خویشتنداری و توقف درگیری ها دعوت کرد. از سوی دیگر حسن روحانی نیز رایزنی‌های تلفنی را با رئیس جمهور آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان انجام داد.(بیشتر بخوانید)

جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا با ابراز نگرانی از وقوع این درگیری‌ها و با اعلام اینکه از نزدیک این درگیری‌های نظامی را دنبال می‌کند، ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری، بر توقف درگیری‌ها و برقراری آتش بس و انجام گفت‌وگو بین دو طرف درگیر تأکید و آمادگی خود را برای انجام گفت‌وگوها بین دو طرف اعلام کرد. علاوه بر این آنگونه که خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد طرحی را آماده کرد که با مشورت با هر دو طرف موضوع یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و دولت‌های منطقه و همسایگان پیگیری خواهد شد.

در پی این درگیری‌ها چندین فقره راکت جنگی به مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران اصابت کرد که در همین خصوص ایران واکنش نشان داد و در یادداشت رسمی اعتراض شدید خود را به جمهوری آذربایجان و ارمنستان ابلاغ کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در این باره تاکید کرد: حفظ امنیت و آرامش شهروندان ایرانی ساکن در مناطق مرزی خط قرمز نیروهای مسلح کشورمان به شمار می‌رود و در صورت تکرار اینگونه گلوله پراکنی‌ها، جمهوری اسلامی ایران بی‌تفاوت نخواهد ماند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar