ایرنا/ رئیس انجمن آترواسکلروز ایران روز جمعه در حاشیه برگزاری چهارمین همایش سراسری آتروترومبوزیس که به مناسبت روز جهانی مقابله با آتروترومبوزیس در تهران برگزار شد، در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: تمرکز مباحث در پنل های امروز بر اهمیت درمان به موقع تنگی عروق بدن در روند سلامتی بیماران بود که در ین پنل ها روش های رفع گرفتگی رگهای قلب و مغز و گردن مورد تاکید قرار گرفت.
دکتر مسعود قاسمی به سابقه 15 ساله روش درمانی باز کردن رگهای عروق گردن و داخل مغز با استفاده از تکنولوژی مدرن استنت گذاری و بالن در ایران اشاره کرد و گفت: از حدود سال 2001 و با فاصله بسیار اندکی از کشورهای پیشرفته دنیا، روش استنت گذاری برای عروق را در ایران آغاز کردیم.
استنت یک لوله توری سیمی کوچک است که سبب باز شدن سرخرگ شده و به شکل دائمی داخل آن می ماند.
هنگامی که یک سرخرگ کروناری (یک سرخرگ خون رسان به عضله قلبی ) به واسطه تجمع رسوباتی که در مجموع پلاک نامیده می شوند تنگ می شود، جریان خون عضله قلبی کاهش می یابد و همین امر موجب درد قفسه سینه خواهد شد.
درصورت تشکیل لخته و قطع شدن جریان خون به بخشی از عضله قلب، نیز حمله قلبی رخ می دهد و استنت سبب باز نگه داشتن سرخرگ قلبی و کاهش احتمال بروز حمله قلبی می شود.
این متخصص بیماری های قلب و عروق افزود: در همایش امروز همچنین گفت وگوی جامعی درمورد روش های درمان بیمارانی که بیماران مشترک یا توامان دارند به بحث و گفت و گو نشستیم زیرا این بیماران علاوه بر تنگی عروق قلب در مرحله بروز حادثه قلبی، تنگی های شدید و پیشرفته مغز هم دارند در حدی که ممکن است حادثه مغزی برای آنها ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: درباره درمان یک مورد تنگی سرخرگ گردن (کاروتید) نیز همزمان با پنل امروز با یکی از مراکز پیشرفته دنیا در انستیتو پاستور به گفت و گو خواهیم پرداخت.
قاسمی سابقه درمان بیماران در مراکز قلب و عروق کشور را قابل توجه توصیف کرد و گفت: امکانات درمانی در کشور مخصوصا در دو دهه اخیر به حدی رسیده است که تمام بیمارانی که از لحاظ عروقی دچار مشکل هستند و نیاز به درمان دارند چه به صورت جراحی یا غیرجراحی، می توانند خدمات مطلوبی دریافت کنند.
وی معرفی روش های درمانی مدرن و داروهای نسل جدید که گام بزرگی در پیشرفت درمانی بیماران دچار مشکلات عروقی را از دیگر مباحث همایش امروز عنوان کرد و گفت: این داروها که طی 5 سال اخیر در دنیا رایج شده، چه به صورت جایگزین اعمال جراحی و چه درکنار جراحی، شانس درمان بیماران و طول عمر را بسیار افزایش داده، خطر حوادث عروقی قلبی و مغزی و سایر عروق را کاهش داده و بسیاری مواقع، امکان اجرای تکنیک را برای ما سهل فراهم کرده است.
رئیس انجمن آترواسکلروز ایران تصریح کرد: با استفاده از این داروهای نسل جدید، فرد بیماری که می تواند به موقع تحت درمان های ضد پلاکتی یا ضد انعقادی قرار گیرد ما هم می توانیم به موقع، عروق گردن و قلبشان را باز کنیم بنابراین مجموعه ای از پیشرفت تکنولوژی جهانی و دسترسی به آن، در داخل کشور موضوعات اصلی گفت و گوهای پنل های برنامه امروز است.
وی ضمن معرفی تاریخچه درمان تنگی عروق در کشورتوضیح داد: ما ابتدا روشهای تشخیصی مثل استفاده از داپلر یا اکو کاردیوگرافی را برای تشخیص تنگی های عروق به کار گرفتیم، سپس روش های درمانی دارویی در مراحل اولیه در دنیا که امکانات جراحی نبود را بکار گرفتیم و بعد تکنولوژی استفاده از جراحی یا آترکتومی (atherectomy) که سالها تنها روش درمانی بود یعنی باز کردن منطقه گردن و باز کردن رگ گردن و برداشتن پلاک چربی را بکار بستیم و از سال 2001 به بعد هم استفاده از تکنولوژی 'استنت' در ایران رایج شد.
این متخصص قلب و عروق تاکید کرد: بیماران در ایران الان این سه گونه روش درمانی را دراختیار دارند و روشی جایگزین دیگر روش ها نشده است بلکه امکانات تیم های پزشکی برای انتخاب روش اصلح درمانی برای بیمار افزایش یافته است.
وی ادامه داد: به این ترتیب، ما می توانیم بیمار را برحسب شرایط دسته بندی کنیم که کدام بیمار فقط با دارو نتیجه کافی می گیرد، کدام بیمار باید جراحی باز در عروق گردن یا مغزش شود و برای کدام بیمار می توان بدون جراحی و با تکنولوژی مدرن استنت و آنژیوپلاستی، رگهای گردن، مغز و سایر عروق مثل رگهای عروق محیطی اش را باز کرد.
قاسمی بار دیگر بر نقش موثر داروهای نوظهور ضد انقعادی در درمان سریع بیماران تاکید کرد و گفت: داروهای ضد انعقادی نسل جدید که بسیار مدرن بوده و اصطلاحا به آنها 'نواک' می گوییم این امکان را برای ما فراهم آورده که بیماران را در مراحل بسیار سخت تر، اداره و درمان کنیم.
چهارمین همایش سراسری روز مقابله با آتروترومبوزیس، امروز جمعه 29 بهمن ماه با مشارکت انجمن های قلب و عروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی و انجمن سکته مغزی ایران در محل هتل پارسیان آزادی برگزار شد.


با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید