ایلیاد/ مطالعات جدید نشان می‌دهد بیش از ۱۰۰ میلیارد کوتوله‌ی قهوه‌ای در کهکشان راه شیری وجود دارد. تا به امروز، محققان تنها در خوشه‌های ستاره‌ای که تا فاصله‌ی ۱،۵۰۰ سال نوری زمین قرار دارند را برای یافتن این کوتوله‌ها مورد بررسی قرار دادند. کوتوله‌ی قهوه‌ای جسمی است که ویژگی‌های ستاره و سیاره را همزمان دارا بوده، اما جرم لازم برای همجوشی هسته‌ای را ندارد، بسیار کم‌نور بوده و پیدا کردن آن‌ها کار ساده‌ای نیست.
در سال ۲۰۰۶ میلادی اخترشناسان در خوشه‌های ستاره‌ای مجاور، از جمله NGC1333، که در فاصله‌ی ۱۰۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی برساووش قرار دارد، به دنبال یافتن کوتوله‌های قهوه‌ای بودند. بررسی آن‌ها نشان داد که در ازای هر دو ستاره، یک کوتوله‌ی قهوه‌ای وجود دارد. در آخرین بررسی‌های انجام‌شده، محققان نسبت مشابهی از کوتوله‌ها، در خوشه RCW38، واقع در صورت فلکی شلیاق را یافتند. این خوشه در فاصله ۵،۵۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد و مشتمل بر ستاره‌هایی پرجرم‌تر از خوشه‌ی نامبرده‌ی قبلی است. این خوشه نسبت به خوشه قبلی ساختاری متفاوت داشته اما نسبت مشابهی از کوتولههای قهوهای را در خود دارد.
«الکس اسکولز»، اخترشناس دانشگاه سنت اندروز اظهار داشت: «ما تعداد بسیاری کوتوله‌ی قهوه‌ای را در این خوشه‌های ستاره‌ای یافتیم. کوتوله‌های قهوه‌ای به‌صورت در کنار ستاره‌های خوشه‌های ستاره‌ای شکل می‌گیرند و حدس ما این است که تعداد زیادی کوتوله‌ی قهوه‌ای در کیهان وجود دارد.» این تحقیقات به دانشمندان اجازه می‌دهد که در مورد تعداد کوتوله‌های کهکشان راه‌شیری، آمار دقیق‌تری را در دست داشته باشند. دانشمندان بر این باورند کهکشان راه شیری حداقل ۲۵ تا ۱۰۰ میلیارد کوتوله‌ی قهوه‌ای را در خود جای داده است. اما با این‌حال وجود خطا در یافتن کوتوله‌های قهوه‌ای دور از انتظار نخواهد بود.