NASA/ چند روز گذشته راکت دیگری از اسپیس اکس به فضا پرتاب شد تا یک ماهواره جاسوسی فوق محرمانه را که به دولت آمریکا تعلق داشت به مدار زمین انتقال دهد و حالا آنطور که نشریه وال استریت ژورنال خبر داده این ماهواره گم شده است.

ماهواره مذکور که با اسم رمز زوما پرتاب شده ظاهرا نتوانسته به مدار برسد و بعد از جدا شدنش از فالکون ۹ مجددا به اتمسفر زمین باز گشته است. وال استریت ژورنال در گزارش خود احتمال داده که ماهواره مشکل داشته یا در زمان نادرستی آزاد شده است.

مقامات رسمی آمریکا که اخیرا مصاحبه ای با نشریه NBC داشته اند اعلام نموده اند که ماهواره مورد بحث به احتمال خیلی زیاد خراب بوده یا در دریا فرود آمده است.

یکی از نمایندگان اسپیس اکس در مصاحبه اخیرش با «بیزنس اینسایدر» بیان کرده است: «ما نظری درمورد ماموریت های از این دست نمی دهیم اما بررسی های صورت گرفته روی اطلاعات موجود در این باره حکایت از آن دارند که فالکون ۹ عملکردی عادی را از خود به نمایش گذاشته است.»

این نشریه در ادامه آورده است که ظاهرا راکت اسپیس اکس عملکردی عادی داشته و به همین خاطر احتمال می رود که علت حادثه در جای دیگری بوده است.

«جاناتان مک داول» یکی از فضانوردان مرکز اختر-فیزیک شناسی «هاروارد-اسمیتسونین» در توییتر خود اعلام کرد: در این ماموریت اسپیس اکس اداپتور محموله ای که ماهواره را از بدنه راکت جدا می کند، تامین نکرده اما توانسته آن را در مقابل مشتری آن را تامین کند. درنتیجه نمی توان شرکت اسپیس اکس را مقصر این حادثه دانست.

لازم به ذکر است که با توجه به اینکه «زوما» توسط یک شرکت نظامی به نام «نورتروپ گرومن» ساخته شده اما باز هم معین نیست که کدام نهاد آمریکایی قصد استفاده از آن را داشته اند.

در ابتدا زمان پرتاپ زوما در نوامبر سال گذشته مقرر شده بود اما تا زمان تایید سلامت راکت و ماهواره، پرتاب آن به تاخیر افتاد. با این حال بنا بر گفته ها شکست در این عملیات میلیون ها دلار به شرکت مربوطه خسارت وارد کرده است.


مترجم: مهدیسه دباغی

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar