ایرنا/ منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند.
زباله های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوجود آمده و در مجموع تخمین زده شده که 8 هزار تن زباله فضایی در اطراف کره زمین سرگردان است .
زباله های فضایی از ماهواره ها یا قطعات این دستگاه ها و قطعات جدا شده از موشک های فضایی بوجود آمده اند و گفته می شود که 93 درصد زباله ها توسط آمریکا، چین و روسیه در مدارهای پیرامون کره زمین منتشر شده است.
دانشمندان معتقدند که سالانه حدود چهار درصد بر زباله های فضایی در مدارهای اطراف کره زمین افزوده می شود.
در سال 2006 یک زباله فضایی به سیستم تنظیم گرمای ماهواره روسی «اکسپرس ای.ام11» در مدار زمین آسیب زد.
ایستگاه فضایی بین المللی بطور میانگین سالانه پنج حرکت برای پیشگیری از برخورد با زباله فضایی انجام می دهد.
بوریس شوستوف کارشناس انستیتو فضاشناسی روسیه در این باره گفت : زباله های فضایی خطر واقعی برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی محسوب می شود و اگر یک زباله کوچک با سرعت چند کیلومتر در ثانیه به دستگاه فضایی برخورد کند امکان دارد آن را منهدم کرده یا از کار بیندازد؛ یک زباله فضایی یک سانتیمتری نیز می تواند قاتل دستگاه های فضایی باشد.
زباله های فضایی ممکن است وارد جو شده و بسوزند اما برخی از آنها در مدارهای کره زمین تا ابد می چرخند و به دلیل سرگردانی خطری جدی محسوب می شود، ناسا به تازگی اعلام کرد که حدود 18 هزار زباله فضایی از کره زمین قابل مشاهده است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar