آخرین خبر/ مهندسان اروپایی فضا در کارخانه ساخت موشک آویو در جنوب رم در حال ساخت نسل جدیدی از موشک‌های پرتابگر وگا هستند که از جنس فیبر کربن هستند. منظور از موشک پرتابگر، موشکی است که ماهواره یا فضاپیما را به فضا پرتاب می‌کند.

پارامتر اصلی در موشک «وگا سی»، وزن آن است
کارخانه ساخت موشک آویو یکی از معدود کارخانه‌های ساخت موشک در اروپاست. خانواده موشک‌های پرتابگر «وگا» Vega در اینجا متولد شد و نسل آیندۀ موشک‌ها نیز هم اینک در اینجا ساخته می‌شوند.

طراح آنها اتوره اسکادکیا، مدیر بخش طراحی نسل جدید موشک‌های وگا موسوم به «وگا سی» (VEGA C) درباره این موشکها می‌گوید: «در اینجا به طور خاص بدنه‌های مراحل اول و دوم و سوم پرتابگر ساخته می‌شود. این بدنه‌ها، سازه‌هایی است که وزن موتورها را تحمل می‌کند. در این ساختمان کار را با مواد خام آغاز می‌کنیم: ورودی، لاستیک و فیبر کربن و خروجی، بدنه موشک است. بدنه آماده است برای اینکه با سوخت موشک پر شود.»

معمولا بدنه‌ موشک‌های بزرگ فضایی را با فلزاتی مثل آلومینیوم می‌سازند اما در کارخانه آویو، بدنه «موشک وگا» با فیبر کربن ساخته می‌شود. ساخت بدنه با روش سیم پیچی منحصر به فردی انجام می‌گیرد که حق اختراع آن برای این کاخانه به ثبت رسیده است.

هدف، استفادۀ حداکثر از مواد اولیه است. همانطور که مدیر بخش طراحی نسل جدید موشک‌های وگا می‌گوید پارامتر اصلی در این طراحی، وزن است. برای اینکه موشک به مدار زمین برسد باید توان فراوان داشته باشد اما باید تا آنجا که ممکن است سبک هم باشد.

حدود ۵۰۰۰ کیلومتر فیبر کربن روی بوبین پیچیده می‌شود
موشک وگا سریع است اما پروسه ساخت آن‌ به زمان و دقت زیادی نیاز دارد. ساخت آن یکسال طول می‌کشد. اولین گام در ساخت آن، به‌کاربردن قالبی عظیم است که ماندرل نام دارد.


به گفتۀ مدیر بخش تولید کارخانه آویو، استفاده از فیبرکربن در موتور موشک اختراعی است که به نام شرکت آویو ثبت شده است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar