ایسنا/ جیمز بریدنشتین، مدیر سازمان فضایی آمریکا(ناسا) آمادگی این سازمان برای همکاری و فعالیت‌های مشترک جهت ساخت ناو سرنشین‌دار و آغاز فعالیت مجدد فضانوردان در ماه طی سال‌های پایانی دهه بعدی میلادی را اعلام کرد.

وی گفت: براساس نمونه‌های فعلی همکاری در مدار زمین، ما آماده‌ایم همکاری‌های خود را با سایر دولت‌ها و همچنین شرکت‌های خصوصی برای اکتشافات در ماه و همچنین سفر به مریخ گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: بازگشت فضانوردان به ماه نباید رویدادی یک باره باشد، بلکه باید به سوی توسعه پایدار فعالیت‌ها در سطح ماه قدم برداشت.

برنامه‌های سرنشین‌دار گسترده از جمله بازگشت انسان به ماه یکی از وظایف اصلی ناسا در برنامه انتخاباتی ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعلام شده بود. ترامپ و بریدنشتین در گذشته اغلب درباره برنامه ساخت یک ایستگاه در مدار ماه و ایجاد "زیرساخت دائمی" در سطح این کره صحبت کرده‌اند. البته بریدنشتین مکرر تأکید دارد که تمام این فرایندها، نه تنها با مشارکت روسیه و سایر شرکای بین‌المللی، بلکه با حضور شرکت‌های خصوصی صورت گیرد.
اولین گام در اجرای این فعالیت‌ها، امضای قرارداد "باز" بین ناسا و شرکت‌های فضایی پیشرو در آمریکا برای تحویل وسایل نقلیه و محموله‌های فضایی به ماه در دهه آینده خواهد بود.

مرحله بعدی به گفته بریدنشتین، ساخت چند سفینه قابل استفاده مجدد است که اجازه می‌دهد خدمه آینده ایستگاه مداری بتوانند از آنها برای بازدید از سطح ماه و بازگشت به ایستگاه استفاده کنند.

به گفته وی، مرحله نخست برنامه، ساخت چنین دستگاهی است که در سال 2024، در سطح ماه فرود می‌آید و چهار سال بعد فضانوردان آمریکایی اولین دوره جدید گام نهادن بر روی ماه را انجام خواهند داد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید