ایسنا/ بعد از آزاد سازی داده‌های ماهواره‌ای، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در نظر دارد تا سامانه اطلاعات مکانی را برای دسترسی آزاد به اطلاعات زمین‌شناسی رونمایی کند.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، در راستای دولت الکترونیک و بهبود روش‌های فناوری اطلاعات، بسترسازی برای استقرار سامانه اطلاعات مکانی (Web GIS) فراهم شده که این از سامانه نیز در دهه فجر امسال رونمایی خواهد شد.

پورتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در راستای قانون دسترسی و بهره‌مندی آزاد همگان به اطلاعات تخصصی علوم‌زمین در بخش علوم‌زمین، به سه ویژگی "ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات"، "ابزار امنیت اطلاعات" و "پرداخت‌های الکترونیکی شفاف" مجهز شده و داده‌های پایه به صورت رایگان و خدمات دارای ارزش افزوده بر اساس تعرفه خدمات سازمان در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

انتشار ۳۴۵ برگ نقشه زمین‌شناسی بر پایه اکتشافات‌معدنی و مخاطرات شهری از دیگر اقدامات این سازمان تا پایان سال جاری است.

بر اساس آمارها تاکنون ۳ بار پهنه ایران‌زمین تحت پوشش کامل مطالعات زمین‌شناسی از سوی سازمان زمین‌شناسی قرار گرفته و نقشه‌های ملی زمین‌شناسی ایران در مقیاس یک دومیلیون و پانصدهزارم، پوشش کامل یک دویست و پنجاه هزارم و پوشش کامل یکصد هزارم در مناطق دارای اولویت (به جز مناطق کویری) تهیه شده است.

به تازگی در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی یک بیست و پنج هزارم بالغ بر ۳۰۰ برگ نقشه چاپ و منتشر شده و تا پایان سال جاری نیز ۴۵ برگ نقشه اضافه خواهد شد که این نقشه‌ها بر اساس اولویت پتانسیل اکتشافی و همچنین مخاطرات و توسعه شهری تهیه می‌شوند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی