ایرنا/ مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با تقویت سیستم کم فشار حاره ای و عمیق تر شدن تلاطم دریایی موجود در شمال اقیانوس هند، یک توفان حاره ای در این منطقه شکل گرفت که به صورت مستقیم خطری برای سواحل ایران ندارد.

محسن حیدری روز سه شنبه اظهار داشت: اگرچه این توفان خطری برای سواحل جنوب ایران در پی ندارد اما هشدارهای ما برای کشتی های تجاری و شناورهای فراساحل استان است که در اقیانوس هند فعالیت دارند. آنها باید توجه داشته باشند که از تردد در محدوده فعالیت توفان تا زمان فروکش کردن آن خودداری کنند.
وی ادامه داد: برآوردهای اولیه نشان می دهد که بیشینه سرعت وزش این توفان در منطقه فعالیت خود به ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت برسد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: نخستین الگوهای پیش بینی مسیر حرکت این توفان نشان می دهد که «وایو» تا ۶۹ درجه طول شرقی و ۲۳ درجه عرض شمالی پیش روی می کند.
وی با بیان اینکه وزش بادهای شدید و ریزش بارش های سنگین از ویژگی های توفان های حاره ای است، افزود: توصیه می شود دریانوردان فراساحل سیستان و بلوچستان تا زمان تضعیف توفان پیگیر آخرین وضعیت آن باشند و به صورت اکید از حرکت به سمت سواحل نیمه غربی اقیانوس هند و جنوب غربی پاکستان خودداری کنند.
حیدری گفت: توفان وایو صبح امروز در موقعیت طول جغرافیایی ۷۰.۶ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۱۳.۹ درجه شمالی، شمال اقیانوس هند قرار داشته و با سرعت ۱۲ کیلومتر بر ساعت به سمت شمال و شمال غربی در حال حرکت است.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود این توفان روز جمعه در سواحل جنوبی پاکستان تضعیف شود.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: پایش توفان تا زمان ضعیف شدن در اداره کل هواشناسی استان ادامه می یابد و هر گونه تغییر احتمالی در شدت و مسیر حرکت آن به اطلاع فعالان دریایی خواهد رسید.

۹۹۰۸**۳۲۱۳

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید