مجله ایلیاد/ ستاره‌شناسان با استفاده از اسپکتروگراف «MUSE» که بر روی تلسکوپ بسیار بزرگ «ESO» نصب شده، به‌طور مستقیم از دو جرم بزرگ گازی که در حال شکل گرفتن هستند، تصویربرداری کرده‌اند. یکی از این اجرام تا کنون برای دانشمندان شناخته نشده بود. «PDS 70» یک ستاره از نوع «K7» است که در فاصله‌ی ۳۷۰ سال نوری از زمین قرار دارد. این ستاره فقط ۵.۴ میلیون سال عمر دارد و کمی از خورشید ما کوچک‌تر و سبک‌تر است.
این ستاره میزبان دو سیاره‌ی تازه متولدشده به‌نام‌های «PDS 70b و 70c» است و یک دیسک شبه‌سیاره‌ای دارد که ناحیه‌ای وسیع بین ۲۰ تا ۴۰ واحد نجومی از آن‌را پوشش می‌دهد. PDS 70b درون دیسک ذکر شده و در فاصله‌ی ۲۱ واحد نجومی از ستاره‌ی میزبان خود قرار دارد و مدار آن مشابه مدار اورانوس در منظومه‌ی شمسی است. جرم این سیاره ۴ تا ۱۷ برابر جرم مشتری است. PDS 70c که سیاره‌ی تازه کشف شده محسوب می‌شود، نزدیک لبه‌ی بیرونی دیسک قرار دارد و ۳۴.۵ واحد نجومی با ستاره‌ی میزبان فاصله دارد. فاصله‌ی آن تا ستاره‌ی میزبان به اندازه‌ی فاصله‌ی نپتون تا خورشید است. جرم این سیاره کمتر از PDS 70b است و بین ۱ تا ۱۰ برابر سیاره‌ی مشتری جرم دارد.
مدارهای سیاره‌ای این سیستم دارای رزونانس ۲:۱ است؛ به این معنی که سیاره‌ی داخلی در زمانی که سیاره‌ی بیرونی یک دور به دور ستاره می‌چرخد، دو بار دور ستاره‌ی میزبان می‌چرخد. دکتر «جولین گیرارد» از موسسه‌ی علوم تلسکوپ‌های فضایی، می‌گوید: «این اولین کشف یک سیستم دو سیاره‌ای دارای دیسک گرد و غبار است.»
دکتر گیرارد و همکارانش توانستند از روی زمین از سیستم دو سیاره‌ای تصویربرداری کنند. آن‌ها می‌گویند: «این نوع رصد برای مطالعه‌ی کهکشان‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای با کیفیت بالا توسعه پیدا کرده است، ولی از آن می‌توان برای تصویربرداری از سیاره‌های فراخورشیدی نیز استفاده کرد. ما با پیدا کردن سیاره‌ی دوم خیلی هیجان‌زده شدیم.»
نتایج یافته‌های این گروه تحقیقاتی در مجله‌ی Nature Astronomy به چاپ رسیده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید