ایرنا/ پیشرفت‌های پزشکی در حوزه پیوند رحم موجب بچه‌دار شدن بیش از ده‌ها زن در سراسر دنیا شده است که برخی از آنها در آمریکا بوده‌اند اما این رحم‌ها معمولاً از اهدا کننده‌های زنده مانند دوست یا فامیل‌هایی گرفته می‌شود که دیگر نمی‌خواهند بچه‌دار شوند.
اما داستان این نوزاد دختر که در کلینک Cleveland به دنیا آمده جور دیگری است. مادر این دختر رحم پیوندی خود را از یک اهدا کننده مرده گرفته است؛ موفقیتی که می‌تواند این عمل جراحی را به امکانی برای بارور شدن بیشتر زنان مبتلا به ناباروری رحمی کند.
مادر این دختر که اواسط دهه ۳۰ سالگی خود قرار دارد، بدون رحم به دنیا آمده بود. این رحم در سال ۲۰۱۷ به این خانم پیوند زده شد و وی در اواخر سال ۲۰۱۸ از طریق لقاح خارج رحمی باردار شد.

پزشکان اعلام کردند که این زایمان به خوبی انجام شد و مادر و نوزاد هر دو در وضعیت سلامت خوبی بسر می‌برند. ۳ سال پیش نیز پزشکان کلینیک Cleveland در تلاشی اولین رحم اهدایی از یک مرده را به یک زن پیوند زدند اما مشخص شد که اهدا کننده مرده به یک بیماری عفونی ناشناخته به نام «کاندیدا آلبیکانس» مبتلا بود که پزشکان مجبور شدند رحم اهدایی را قبل از تلاش بیمار برای بچه‌دار شدن از بدنش بیرون آورند.

از هر ۵۰۰ زنی که در سراسر جهان در سن باروری قرار دارند، یک نفر به دلیل ابتلا به عوارض رحمی نابارور است. حوزه پیوند رحم به سرعت در حال تحول است و مشاهده دستاورد این حوزه برای زنان در آینده حیرت انگیز است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید