فارس/ پروفسور دوگ کوری استاد دانشگاه مریلند آمریکا که بسیاری از تجهیزات اندازه گیری لیزری فضاپیمای آپولو 11 ، 14 و 15 را در بین سال های 1969 تا 1971 طراحی کرده بود قصد دارد این تجهیزات را برای استفاده مجدد به روزرسانی کند.از تجهیزات مذکور در حدود نیم قرن قبل برای اندازه گیری دقیق فاصله میان زمین تا کره ماه استفاده شده بود. فضانوردان آپولو 11 بعد از ترک ماه در 21 جولای سال 1969 بسته کوچکی از تجهیزات را بر روی آن برجای گذاشتند تا بتوانند از روی زمین به جمع آوری اطلاعات در مورد ماه ادامه دهند. یکی از این تجهیزات لیزری بعد از گذشت نیم قرن کماکان در حال فعالیت است.

این ابزار که برای فاصله یابی با استفاده از لیزر به کار می رود یک مکعب در ابعاد 3.8 در 3.8 در 3.8 سانتیمتر بوده و بعدها فضانوردان فرانسوی و روس هم تجهیزات مشابهی را برای فاصله یابی در ماه قرار دادند و بر همین اساس مشخص شد که ماه از زمین در حدود 385000 کیلومتر فاصله دارد.

مدل جدید این فاصله یاب لیزری که قرار است به ماه برده شود NGLR نام داشته و صدبرابر دقیق تر از مدل نیم قرن قبل است و قرار است سه نسخه متفاوت از آن بر روی سطح ماه قرار داده شود.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید