مجله ایلیاد/ چالش جدید «DARPA»، قصد دارد به مردم کمک کند تا در دنیای زیرزمینی تونل‌های ساخته‌ی بشر، غارهای طبیعی و تونل‌های مترو، سفر کند. انسان‌ها از دریا گرفته تا قله‌های کوه، تقریباً در هر سانتی‌متر از سطح زمین را سفر کرده است.
در حال حاضر، انسان‌ها ممکن است به‌زودی بتوانند به‌طور معمول به زیر سطح سیاره دسترسی یابد. دایره‌ی پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی دفاعی یا همان DARPA، آخرین چالش خود را اعلام کرده است که چالش زیرزمینی یا «SubT» نامیده شده است. چالشی جهانی از همه می‌خواهد، سیستم‌هایی را توسعه دهند که به انسان کمک کند در مکان‌های زیرزمینی که معمولاً برای بازدید بسیار خطرناک هستند حرکت، نقشه‌برداری و جستجو کنند.

«تیموتی چانگ»، مدیر برنامه در دفتر فناوری تاکتیکی «DARPA TTO» گفت: «یکی از محدودیت‌های اصلی در برخورد با جنگنده‌های جنگی و پاسخ‌گرهای اضطراری در محیط‌های زیرزمینی کمبود آگاهی موقعیتی است؛ ما اغلب نمی‌دانیم که چه چیزی در زیر ما قرار دارد.» وی در بیانیه‌ای افزود: «هدف چالش زیرزمینی DARPA، ارائه‌ی قابلیت‌های آگاهانه وضعیت موقتی برای عملیات زیرزمینی است.»

گروه‌هایی از سراسر جهان، برای حل مشکلاتی که به دسترسی مردم در شرایط ناشناخته و هدایت به زیرزمین کمک می‌کند، رقابت خواهند کرد که بسیار مهم است. گروه‌ها می‌توانند در یکی از این دو مسیر رقابت کنند؛ مسیری سیستمی، برای توسعه‌ی راه‌حل‌های مبتنی بر سخت‌افزار برای دوره‌ای فیزیکی یا مسیری مجازی، برای توسعه‌ی نرم‌افزاری برای آزمون در دوره‌ی شبیه‌سازی.

رقابت نهایی که در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد، شامل سه چالش حرکت در محیطی سه بعدی می‌شود؛ شبکه‌ای از تونل‌های ساخته شده توسط انسان، سیستم حمل و نقل شهری زیرزمینی و شبکه‌ای از غارهای طبیعی زیرزمینی. رویداد نهایی، گروه را برای حرکت شبکه‌هایی شامل عناصر هر سه محیط، به چالش می‌کشد. برندگان جایزه‌ی بزرگ ۲ میلیون دلاری را به خانه می‌برند. آخرین مهلت ارسال تولیدات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ است.
«فرند کندی»، مدیر TTO گفت: «توسعه‌ی سیستم‌های رباتیک، بیولوژیکی و سیستم‌های مستقل به شرایطی مهم رسیده که با چنین سیستم‌هایی اکنون امکان‌پذیر شده است. به جای اجتناب از غارها و تونل‌ها، می‌توانیم جایگزین‌هایی را برای نقشه‌بندی و ارزیابی مناسب بودن آن‌ها، استفاده کنیم. کندی در بیانیه‌ای گفت: «از طریق چالش زیرزمینی DARPA، از جوامع علمی و مهندسی و همچنین مردم دعوت می‌کنیم تا از خلاقیت و توانایی خود همراه با تکنولوژی‌ها و مفاهیم جدید، مکان‌های غیرقابل دسترس را دسترس‌پذیر کنند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید