مجله ایلیاد/ گروه بزرگی از محققین بین‌المللی توانستند توالی ژنوم لوبیای چشم بلبلی را پیدا کنند. این لوبیا از محبوب‌ترین حبوبات در سراسر جهان است و امنیت غذایی در دنیا، به‌خصوص در سرزمین‌های پایین‌تر از بیابان صحرا به این ماده‌ی غذایی وابسته است.

لوبیای چشم بلبلی مهم‌ترین منبع پروتئین برای میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا مخصوصاً کشورهای در حال توسعه است. در کشورهای آفریقایی جنوبی‌تر از بیابان صحرا، کشاورزانی که زمین‌های کوچک کشاورزی دارند، تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان اصلی این ماده هستند. آن‌ها دانه‌ی این گیاه را می‌کارند، برگ‌ها و سبوس نازک آن‌را برای مصارف انسانی استفاده می‌کنند و بقایای آن‌را نیز به‌عنوان علوفه‌ی حیوانی و یا کود برای مزارع به کار می‌برند.

لوبیای چشم بلبلی منشاء آفریقایی دارد؛ ولی اکنون در همه‌ی قاره‌ها کشت می‌شود. یکی از مزایای این گیاه مقاوم بودن آن نسبت به شرایط سخت آب و هوایی است. این گیاه در محیط‌های گرم و خشک با زمین‌های غیرحاصل‌خیز نیز رشد می‌کند. با این حال رشد دادن گونه‌هایی که مقاومت بیشتری دارند از اولویت بالایی برخوردار است. پروفسور «تیموتی کلوز» از دانشگاه ریورساید کالیفرنیا، می‌گوید: «لوبیا از زمان تشکیل اولین جوامع انسانی تامین کننده‌ی غذای آن‌ها بوده است. خیلی جالب توجه است که ما توانسته‌ایم این گیاه را طی تحقیقات علمی بیشتر بشناسیم.»

پروفسور کلوز و همکارانش توانسته‌اند توالی ژنوم گونه‌ی «IT97K-499-35» از لوبیای چشم بلبلی را به روش ترکیب توالی مولکول منفرد با نقشه‌برداری ژنتیکی نوری پیدا کنند. پروفسور «استفانو لوناردی» می‌گوید: «ژنوم در واقع مجموعه‌ای از کدهای ژنتیکی است که مشخصاتی مانند رنگ، بلندی و مقاومت نسبت به بیماری‌ها را مشخص می‌کنند. همه‌ی ژنوم‌ها شامل توالی‌های رقابتی از دی‌ان‌ای هستند. فرآیندی که طی آن این توالی‌ها مشخص می‌شود بسیار چالش برانگیز است. برای انجام این کار، ما با نرم‌افزارهای مختلف به تعداد بسیار زیاد این ژنوم را ساختیم. پس از آن نرم‌افزار جدیدی ساختیم که بتواند این ژنوم‌های مختلف را در یکدیگر ادغام کند و تصویر یگانه و کاملی ارائه کند.»

پروفسور کلوز می‌گوید: «دانستن توالی ژنوم به ما کمک می‌کند بتوانیم گیاهانی که می‌خواهیم از آن‌ها تولید مثل کنیم را با مشخصات دلخواه انتخاب کنیم. یکی از گونه‌های لوبیایی که در حال کار بر روی آن هستیم، گونه‌ای است که دربرابر خشکسالی شدید نیز دوام می‌آورد. می‌خواهیم بدانیم که چرا لوبیا در شرایط وخیم آب و هوایی دوام می‌آورد تا به این ترتیب بتوانیم نیاز کشاورزی به آب را در سراسر دنیا کم کنیم.»

نتایج این یافته‌ها در مجله‌ی Plant Journal به چاپ رسیده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید