دینو/ انسان‌ها در علامت‌گذاری گذشت زمان، طول هر یک روز خورشیدی را به طور مساوی در نظر می‌گیرند: 24 ساعت. حقیقت چیز دیگری است. با ما همراه باشید.
24 ساعت، تنها طول شناخته شده یک روز زمین به طور متوسط است. در واقع، بیشتر روزها یا طولانی‌ترند یا کوتاه‌تر. یک روز به معنی زمانی نیست که طول می‌کشد تا زمین 360 درجه بچرخد؛ زیرا، 3 دقیقه و 55.91 ثانیه کوتاه‌تر است. این همان چیزی است که ستاره‌شناسان آن را «روز نامتعارف» می‌نامند. روز نامتعارف کاملا متفاوت از روز متداول یعنی «یک روز خورشیدی» است. ما به خورشید نیاز داریم تا هر روز به موقعیت قبلی خود بازگردد. برای اینکار نیز نیاز به بررسی حرکت زمین از طریق فضا داریم. به خاطر جریان انقلاب زمین در اطراف خورشید، زمین باید حدود 361 درجه بچرخد تا یک روز خورشیدی را مشخص کند. برای زمین، یک چرخش اضافی 235.91 ثانیه طول می‌کشد. به همین دلیل روز خورشیدی ما به طور متوسط 24 ساعت است.

توجه کنید که سرعت مداری زمین یکنواخت نیست. سرعتش در نزدیکی حضیض (اوایل ماه ژانویه) سریع‌تر و در اوج مرکزی (اوایل ماه جولای) کندتر می‌باشد. حرکت واقعی زمین در اطراف خورشید از کمترین سرعت 29.3 کیلومتر بر ثانیه تا بالاترین 30.3 کیلومتر بر ثانیه متغیر است. با احتساب این فاکتور، طول روز ما حدود 4 ± ثانیه در طول سال متغیر می‌باشد. به همین دلیل «آنالما»ی ما یک شکل متقارن ایجاد نمی‌کند. فقط چهار بار در سال، بسته به طول جغرافیایی، روزها دقیقا 24 ساعت است.

روزها چگونه شکل می‌گیرند
در ادامه با توضیحاتی که همراه با تصاویر آورده شده، چگونگی شکل‌گیری روزها را توضیح داده‌ایم. به نظر شما، یک روز خورشیدی چه مدت طول می‌کشد؟

به گفته ناسا در ماموریت MESSENGER:
فضاپیمای MESSENGER محصور شده توسط عطارد، چندین عکس خیره‌کننده از زمین را در طول یک نوسان گرانشی از سیاره خانه خود در 2 آگوست 2005 به دست آورد. چند صد عکس گرفته شده، در نهایت تبدیل به یک فیلم مستند شدند. از زمانی که فضاپیما زمین را ترک کرد، فیلم به نمایش گذاشته شد. عکس‌ها توسط دوربین دید زاویه-گسترده در سیستم تصویربرداری دوگانه جیوه‌ای MESSENGER ثبت شده‌اند. سیستمی که MDIS نام دارد. با این حال، مقدار زمانی که طول می‌کشد تا زمین 360 درجه بچرخد، 24 ساعت نیست. در هر صورت این به معنای یک روز نمی‌باشد.

یکی از نخستین ساعت‌هایی که تا کنون توسط «کریستیان هویگنس» تولید شده است. این ساعت بر پایه اصول یک آونگ، ثابت باقی مانده است. شما می‌توانید در موزه ریکس آمستردام آن را بیابید. اگر چه زمان را به طور دقیق نگه می‌دارد؛ اما، کاملا درست نیست. این ساعت نمی‌تواند که 24 ساعت یک روز واقعی خورشیدی را نشان دهد و هر روز آن هم یکسان نیست.

برای زمین 23 ساعت و 56 دقیقه و 4.09 ثانیه طول می‌کشد تا چرخش 360 درجه‌ای دور محور خود را تکمیل کند. زمین با توجه به خورشید نیز حرکت می‌کند. اگر ما ادعا کنیم خورشید از یک روز به بعد به همان نقطه (طولی) در آسمان باز می‌گردد، باید حرکت زمین را نیز حساب کنیم.

زمین در مدار اطراف خورشید، با محور چرخش آن نشان داده شده است. تمام دنیاها در منظومه شمسی ما، فصول را با شیب محوری، بیضوی بودن مدارهای آن‌ها یا ترکیبی از هر دو مشخص می‌کنند. این عوامل همچنین تغییرات در طول یک روز و همچنین تغییرات در زمان طلوع و غروب خورشید را تعیین می‌کنند. توجه داشته باشید که زمین نیاز به چرخشی کمی بیشتر از 360 درجه دارد. چرخش اضافی برای این است که بتواند خورشید را هنگام رسیدن به یک مکان مشخص از روزی به روز دیگر ببیند.

مدارهای زمین و مریخ در مقیاس، از منظر شمال منظومه شمسی. هر سیاره با توجه به قانون دوم کپلر، با توجه به حفاظت از حرکت زاویه‌ای، یک مقدار مساوی از مساحت را در زمان‌های برابر طی می‌کند. این به این معنی است که تغییراتی در سرعت حرکتی که خورشید در طول سال در آسمان انجام می‌دهد، وجود دارد. همانطور که از منظر سالانه هر سیاره دیده می‌شود.
برای سفر یک باره در اطراف مدار زمین در مسیری نزدیک به خورشید، باید 940 میلیون کیلومتر را طی کنید. 3 میلیون کیلومتر اضافی‌ای که زمین از طریق فضا طی می‌کند، تضمین روزانه این است که چرخش 360 درجه ما در محور خودمان در هر روز، خورشید را به همان موقعیت نسبی در آسمان بازگرداند. به همین دلیل است که روز ما از 23 ساعت و 56 دقیقه بیشتر است (همان زمان لازم برای چرخش کامل 360 درجه).

اخترشناس «سزار کانتو»:
در طی یک سال 365 روزه، به نظر می‌رسد خورشید نه تنها در جهت بالا و پایین در آسمان حرکت می‌کند (همانطور که با شیب محوری ما تعیین می‌شود)، بلکه در جهت جلو و عقب (همانطور که توسط مدار بیضوی ما در اطراف خورشید تعیین می‌شود) نیز حرکت دارد. وقتی هر دو اثر با هم ترکیب شوند، نمودار شماره 8 نتیجه گرفته می‌شود. ما به عنوان یک آنالما آن را می‌شناسیم. تصاویر خورشید نشان داده شده در اینجا، 52 عکس انتخاب شده از مشاهدات «سزار کانتو» در مکزیک در طول سال یک تقویم است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید