دیجیاتو/ با اینکه تا به حال داستان‌های هولناکی از کاربردهای هوش مصنوعی برایمان نقل شده اما باید اذعان داشت که این تکنولوژی در موارد زیادی به عنوان یک ابزار کاربردی به کمک بشر می‌آید. بر اساس گزارشی جدید هوش مصنوعی به شناسایی یک فرد قاتل در چین کمک و پلیس را از ارتکاب قتل خبردار کرده است.
 این فرد 29 ساله بعد از قتل نامزدش تلاش کرد با اسکن صورت نامزد درگذشته‌اش برای دریافت وام در اپلیکیشنی به نام Money Station ثبت نام کند. این اپ از هوش مصنوعی برای تأیید درخواست‌ها استفاده کرده و برای این کار از آن‌ها می‌خواهد در حین ثبت نام رو به دوربین چشمک بزنند.

با این حال در این مورد به خصوص، هوش مصنوعی اپلیکیشن حرکت نکردن چشم مقتول را در حین درخواست تشخیص داده و علاوه بر این، نرم‌افزار شناسایی صدای آن هم به اینکه مردی به جای زن در خواست دهنده صحبت کرده است پی برد.

با این اوصاف کارمندان شرکت به صورت دستی درخواست را بررسی کرده و متوجه کبودی‌هایی روی صورت این زن و علائم قرمزی دور گردن او شدند و سریعا به مقامات اطلاع دادند. پلیس فرد قاتل را زمانی دستگیر کرد که اقدام به سوزاندن جسد در یک مزرعه دور افتاده کرده بود. پیش از ارتکاب قتل هم این مرد 29 ساله 4200 دلار از حساب بانکی نامزدش خارج کرده و به پدر و مادر او گفت که دخترشان برای چند روز به تعطیلات می‌رود.

چنین پرونده‌ای نشان می‌دهد که هوش مصنوعی با وجود چالش‌های متعددی که در آینده برای انسان به وجود می‌آورد می‌تواند جلوی ارتکاب جرایم با روش‌های قدیمی و متداول را گرفته و برای شناسایی مظنونین و متهمین مورد استفاده قرار بگیرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید