مجله ایلیاد/ در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله‌ی Burn Care & Research چاپ شده است، گروهی از محققین همه‌ی سوختگی‌های ناشی از آسفالت خیابان‌های لاس وگاس را بررسی و با دمای هوای محیط در آن زمان مقایسه و محاسبه کرده‌اند که تا چه میزان گرما بر روی آسفالت‌ خیابان‌ها قابل تحمل است.
دکتر «جورج وگا» جراح بیمارستان و دانشگاه لاس وگاس نوادا، می‌گوید: «سوختگی ناشی از آسفالت کف خیابان‌ها مخصوصاً در جنوب غربی ایلات متحده، بخش عمده‌ای از سوختگی‌ها را شامل می‌شود. آسفالت به‌طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند از هوای محیط داغ‌تر شود و در طول دو ثانیه می‌تواند باعث بروز سوختگی درجه دو شود.»

دکتر وگا و همکارانش ۱۷۳ نفر که دچار سوختگی ناشی از حوادث جاده‌ای شده بودند را بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ شناسایی کردند. همه‌ی این افراد به بیمارستان سوانح سوختگی لاس وگاس مراجعه کرده بودند. از بین این افراد ۱۴۹ نفر مستقیماً با آسفالت سوخته بودند و ۲۴ نفر دچار سوختگی ناشی از تماس با موتور داغ ماشین‌ها شده بودند. ۸۸ درصد از افراد زمانی دچار سوختگی شده بودند که دمای هوا ۳۵ درجه و بالاتر بوده است و خطر سوختگی به‌صورت نمایی با افزایش دما تا ۴۱ درجه‌ی سانتی‌گراد بالا رفته است.

همه‌ی این‌ها به این خاطر است که آسفالت و سنگ‌فرش کف خیابان در معرض نور مستقیم خورشید است و بنابراین داغ‌تر از محیط اطراف بوده و خطر بالایی دارد. زمانی که دمای هوا تا ۴۴ درجه بالا می‌رود، دمای آسفالت کف خیابان می‌تواند تا ۶۴ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش یابد.
برخی از افراد از جمله کسانی که در تصادف وسایل نقلیه دچار آسیب شده‌اند، ناخواسته در تماس با آسفالت داغ قرار می‌گیرند و دچار سوختگی درجه دو می‌شوند. رفتن به جاده‌های کویری در تابستان خطرات بالایی دارد و باید آموزش‌های لازم به افراد داده شود تا خود را در معرض خطر قرار ندهند.

دکتر وگا می‌گوید: «این اطلاعات برای مراکز سوختگی مفید است تا به این ترتیب خود را برای درمان و مراقبت از افرادی که در هوای داغ دچار این نوع سوختگی شده‌اند، آماده کنند. همچنین با استفاده از این اطلاعات باید به عموم مردم اطلاع‌رسانی کرد و آن‌ها را آموزش داد تا بتوانند در مواجهه با این خطرات بهترین تصمیمات را بگیرند.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید