خراسان/ نه سرما خورده‌‏اید و نه گلوی‎تان درد می‎کند، از حساسیت فصلی و آلرژی هم خبری نیست پس چه بلایی سر صدای‎تان آمده‌است؟
گاهی خیلی بم می‎شود و گاهی هم انگار یک نفر پیچ ولومِ آن را می‎چرخاند و صدای‎تان را کم و زیاد می‌‏کند. این چه وضعش است؟
بقیه می‎گویند صدای‎تان دورگه شده و طبیعی است چون در سن بلوغ هستید و بدن‎تان دارد تغییر می‌کند. ولی سوال این‌جاست که چه چیزی روی صدای ما تاثیر می‎گذارد و دقیقا چه ماجرایی باعث می‎شود صدای‎مان ناگهان این‌قدر تغییر کند؟
در سرتاسر حنجره، دو عضله قرار دارند به اسم تارهای صوتی که درست مثل نوارهای لاستیکی هستند. با رشد حنجره، تارهای صوتی بلند‌تر و ضخیم‌تر می‌شوند.استخوان‌های صورت‎تان نیز شروع به رشد می‌کنند.
حفره‌های درون سینوس‌ها، بینی و پشت گلو بزرگ‌تر می‎شوند و فضای بزرگ‌تری داخل صورت ایجاد می‌کنند که حجم بیشتری به پژواک صدای شما می‌دهد. همه این تغییرات طبیعی باعث می‌شود صدای شما بم یا همان دورگه به نظر برسد. قبل از رشد، حنجره شما نسبتاً کوچک است و تارهای صوتی‎تان هم تقریباً نازک هستند. به همین دلیل صدای‎تان تیز و بچگانه است. اگر خیال کرده‎اید با پشت سر گذاشتن سن بلوغ همه چیز درست می‎شود در اشتباهید؛ حتی بعد از آن‎که حنجره‎تان بزرگ شد باز هم صدای‎تان درحال تغییر است و ممکن است این تغییرات تا 19 و 20 سالگی ادامه داشته‌باشد. بزرگ‎تر شدن حنجره و رشد تارهای صوتی برای همه آدم‎های روی کره زمین رخ می‎دهد و لازم نیست نگران باشید و فکر کنید فقط شما هستید که عجیب به نظر می‌رسید.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید