مجله ایلیاد/ اخیراً چندین گلوله‌ی آتشین در آسمان شیلی مشاهده شدند که در انتهای مسیر خود به زمین برخورد کردند. اینکه این گلوله‌ها چه چیزی بودند و از کجا آمده بودند هنوز نامعلوم است، ولی آنالیزهای اولیه نشان داده است که شاید شهاب‌سنگ بوده‌اند.
در ۲۵ سپتامبر افراد زیادی شاهد گلوله‌های آتشین در آسمان جنوب شیلی بوده‌اند. پس از مدت کوتاهی هفت برخورد آتشین بر روی جزایر اطراف گزارش شده است. «خوزه مازا» به‌عنوان منجم و مرد سال شیلی، می‌گوید: «واضح‌ترین توضیحی که می‌توان برای این گلوله‌ها داشت این است که شهاب‌سنگ و یا زباله‌های فضایی بوده‌اند.»

شاهدین ماجرا می‌گویند که سرعت این گلوله‌ها بسیار بالا بوده است و درخشش سرخ شدیدی داشته‌اند. این خصوصیات نشان می‌دهد که گلوله‌ها شهاب‌سنگ بوده‌اند، ولی برخورد زباله‌های فضایی محتمل‌تر است؛ زیرا سالانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ مورد از آن‌ها را شاهد هستیم.

دانشمندان مرکز مطالعات زمین‌شناسی و معادن شیلی محل برخورد این گلوله‌ها را بررسی و آنالیز کرده‌اند، ولی هنوز شواهدی مبنی بر برخورد شهاب‌سنگ نیافته‌اند. آن‌ها هیچگونه بقایایی در ۷ نقطه‌ی برخورد پیدا نکرده‌اند. زمین‌شناسان می‌گویند که نمونه‌های خاک این مناطق را جمع‌آوری کرده‌اند تا آنالیزهای دقیق‌تری روی آن انجام دهند و طی چند هفته‌ی آینده نتایج آنالیزهای خود را منتشر می‌کنند. از نظر فنی می‌توان گفت در حال حاضر با چیز کاملاً ناشناخته‌ای روبه‌رو هستیم.
از آن‌جا که ورود بیگانگان بر روی زمین غیر محتمل است و شواهدی مبنی بر برخورد شهاب‌سنگ نیز پیدا نشده است، می‌توان به نظریه‌ی زباله‌‌ی فضایی بودن گلوله‌ها بیشتر اهمیت داد. ما بسیاری از زباله‌های فضایی را نمی‌شناسیم، زیرا به محض ورود به اتمسفر زمین آتش می‌گیرند و درون اقیانوس‌ها و یا زمین‌های خالی از سکنه سقوط می‌کنند.

تا کنون برخورد زباله‌های فضایی در نزدیکی شهرها نادر بوده و هیچ‌کس به خاطر آن جان خود را از دست نداده و یا زخمی نشده است. در سال ۱۹۶۹ پنج ملوان ژاپنی بر روی قایق خود بودند که قطعات جدا شده از فضاپیمای روسی با آن‌ها برخورد کرد. در سال ۱۹۹۷ نیز یک زن آمریکایی از مواد ناشی از پرتاب کننده‌ی راکت دلتا دچار صدمه شد.

معروف‌ترین برخورد زباله‌های فضایی با زمین در سال ۱۹۷۹ بود که ایستگاه فضایی آمریکایی اسکای‌لب به طرف زمین برگشت و بخشی از آن به غرب استرالیا برخورد کرد. ایستگاه فضایی میر روسیه نیز در سال ۲۰۰۱ به روی زمین سقوط کرد، ولی خوشبختانه در اقیانوس آرام افتاد و صدمه‌ای به کسی وارد نکرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید