مجله ایلیاد/ از سال ۱۹۷۰ تا کنون بیش از ۲.۹ میلیارد پرنده از تعداد پرندگان آسمان‌های آمریکای شمالی کاسته شده است. این کاهش در همه‌ی انواع پرنده‌ها از پرنده‌های شهری گرفته تا پرنده‌ها جنگلی رخ داده است. این‌ها نتایج مطالعه‌ی مشترک ۷ موسسه است که در مجله‌ی Science به چاپ رسیده است.
از دست رفتن گوناگونی زیستی بر روی سیاره‌ی زمین یکی از بزرگ‌ترین خطرات زیست محیطی زمان ما است. این رخداد بسیار بی‌سابقه، ناگوار و جدی است، زیرا طی آن گونه‌های مختلف و متعددی از حیوانات و گیاهان منقرض می‌شوند.
«کن روزنبرگ» از آزمایشگاه کورل، می‌گوید: «این یافته‌ها برای ما که این مطالعه را انجام می‌دادیم نیز شوکه‌کننده بود. ما می‌دانستیم که جمعیت برخی از گونه‌های پرندگان به شدت در حال کاهش است، ولی تصور می‌کردیم که افزایش دیگر گونه‌ها باعث متعادل شدن تعداد کلی آن‌ها می‌شود؛ در صورتی که این اتفاق رخ نمی‌دهد. کاهش بسیار زیاد تعداد پرندگان نه تنها برای خود آن‌ها مساله‌ی بزرگی است، بلکه برای کل طبیعت نیز مشکلی اساسی محسوب می‌شود.»

«آرن برنشتاین» در دایره‌المعارف بین‌المللی سلامت عمومی، می‌نویسد: «گوناگونی زیستی باعث در دسترس بودن نیازهای ضروری انسان مانند آب تمیز، هوای پاکیزه و غذا خواهد شد. این گوناگونی همچنین به عنوان منبعی برای کشف داروهای جدید نیز به حساب می‌آید و دانشمندان با استفاده از آزمایشات انجام شده روی گیاهان و حیوانات مختلف، می‌توانند درک بهتری از عملکرد سلول‌ها و اندام‌های مختلف در شرایط معمولی و در زمان بیماری داشته باشند.»
مطالعه‌ی جدید بر اساس آنالیز داده‌های ۵۰ سال ۱۴۳ ایستگاه راداری و همچنین بررسی ۵۲۹ گونه پرنده در ایالات متحده‌ی آمریکا و کانادا است. در این ۵۰ سال، ۷۱۵ میلیون از تعداد پرنده‌های جنگلی کاسته شده است. یک‌سوم جمعیت پرندگان ساحلی نیز کم شده است.
بیشترین کاهش جمعیت در پرنده‌های نادر رخ نداده، بلکه در پرنده‌های معمولی که تعداد بیشتری داشته‌اند رخ داده است. در برخی از گونه‌ها کاهش جمعیت حدود ۹۰ درصد است. جمعیت پرندگانی که حشره می‌خوردند حدود ۸۵ میلیون افزایش داشته است.

روزنبرگ می‌گوید: «این مثال‌ها نشان می‌دهند که مدیریت تهدیدات زندگی پرندگان ضروری است و ما می‌توانیم تاثیرات مثبتی در محیط زیست آن‌ها داشته باشیم. این مطالعه نشان می‌دهد که هنوز دیر نشده و هر چه سریع‌تر باید پرندگان و کل دنیا را نجات داد.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید